• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  19.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Urządzenie Polifluid od Eurosider optymalizuje dozowanie proszku podczas aplikacji poprzez wykorzystanie azotu.

    Urządzenie Polifluid od Eurosider optymalizuje dozowanie proszku podczas aplikacji poprzez wykorzystanie azotu.

    Strona 1 z 2

    NitroBoxSpray zrewolucjonizował ideę powlekania z wykorzystaniem azotu

    Eurosider to włoska firma, która projektuje oraz buduje systemy do aplikacji powłok, wykorzystujące azot zamiast powietrza do transportu farby. Takie podejście zapewnia większą efektywność oraz lepszą wydajność dla każdego systemu aplikacji. Od kilku ostatnich lat Eurosider dostarczał na rynek swoje urządzenie pod nazwą NitroThermSpray, posiada ono międzynarodowy patent i jest dedykowane dla powłok mokrych oraz termoutwardzalnych farb proszkowych. Dystrybutorem urządzenia w Polsce jest firma Eco-Line.  

    Ostatnia innowacja rozwinięta przez Eurosider to system NitroBoxSpray, który obrazuje ewolucję technologiczną systemu NitroThermSpray. Ta kompaktowa oraz ekonomiczna maszyna produkująca azot może zostać zainstalowana pomiędzy kompresorem a aplikacją i może być zamontowana bezpośrednio na kabinie lub umieszczona w jej sąsiedztwie, w zależności od dostępnego miejsca. Jedną z najbardziej innowacyjnych cech tego nowego systemu jest brak zbiorników, ze względu na to, że stacja produkuje dokładnie tyle azotu, ile jest potrzebne do prawidłowego działania pistoletów natryskowych. Pomaga to wyeliminować jakiekolwiek spadki ciśnienia spowodowane różnicą w wielkości produkcji azotu do aktualnego zapotrzebowania aplikacji. Dzięki opatentowanemu rozwiązaniu firmy Eurosider brak zbiorników upraszcza zarządzanie, kontrolę oraz utrzymanie systemu, co sprawia, że jest szczególnie pasujący do zrobotyzowanych linii lakierniczych, jak również do płaskich linii powlekania drzwi do szaf.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Redukcja oversprayu

    Przy zadanym ciśnieniu prędkość sprężonego powietrza wynosi 7,2 m/s, podczas gdy prędkość azotu jest prawie dwa razy większa i wynosi 13,7 m/s. Skutkuje to tym, że przy użyciu azotu ciśnienie popychające farbę jest niższe, przez co wartość ciśnienia w fazie atomizacji jest dwukrotnie mniejsza. Z kolei to wpływa na znaczną redukcję oversprayu oraz zmniejsza ryzyko wtrąceń na polakierowanej powierzchni w związku z odbiciem cząsteczek farby. Ułatwia to także utrzymanie czystości kabiny oraz przyspiesza jej czyszczenie.

    Lepszy rozkład powłoki na lakierowanej powierzchni

    Powietrze używane do transportu farby może powodować ładowanie elektryczne powierzchni powłoki, co skutkuje jej nierównomiernym rozkładem i pogorszoną jakością. Zastosowanie azotu chroni przed tego typu rezultatami. Dodatkową zaletą azotu jest eliminacja mikropęcherzy formowanych na powierzchni z powodu uderzenia powietrza z zawartością wilgoci, co staje się zauważalne na substracie. Przy zmiennych temperaturach powietrze powoduje problemy z równomiernym rozkładaniem się farby na powierzchni, co jest wykluczone przy zastosowaniu azotu, który również poprawia przyczepność oraz trwałość powłok. NitroBoxSpray pozwala również regulować temperaturę azotu i przez to temperaturę samej farby, dzięki czemu mamy wpływ na jej wyższą lub niższą gęstość. Azot jest utrzymywany w stałej temperaturze, przez co farba pozostaje w niezmiennej kondycji termicznej niezależnej od warunków otoczenia. Przy automatycznych systemach lakierniczych utrzymanie stałej lepkości lakieru zapewnia równomierną i jednolitą grubość warstwy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...