• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  21.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Strona 2 z 3

    Pytanie 4:
    Czy warto wyposażyć się dodatkowo w oprogramowanie do kontroli jakości?

    Wielu klientów rozpoczynając pracę z instrumentami do pomiaru barwy nie zdaje sobie sprawy, jak czasochłonne może być wprowadzanie i odczytywanie pomiarów bezpośrednio z instrumentu. Dlatego wszystkie instrumenty firmy 3Color są wyposażone w standardzie w oprogramowanie ColorQC do obsługi danych z poziomu komputera. Oprogramowanie ColorQC pozwala zapisywać wzorce i pomiary w postaci plików, tworzyć raporty, wykresy i analizy potrzebne do codziennej pracy laboratorium lub działów kontroli jakości. Oczywiście każde urządzenie potrafi zapamiętać pomiary bezpośrednio w pamięci lub pozwala przegrać dane do komputera w celu dalszej obróbki.

    Pytanie 5: 
    Czy spektrofotometr stacjonarny jest dokładniejszy od przenośnego?

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jest to mit. Urządzenie stacjonarne ma nieco inne zadania niż przenośny instrument. Na przykład spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8200 mierzy kolor zarówno w odbiciu, jak i w transmisji, posiada też zestaw wymiennych przesłon pomiarowych od 0,3 cm do 2,5 cm. Jeśli chodzi o dokładność pomiarową, to jest ona taka sama jak w instrumentach przenośnych. Dlatego coraz częściej klienci decydują się na małe i lekkie urządzenia przenośne, np. z serii spektrofotometrów 3Color SFX.

    Pytanie 6: 
    Czy urządzenia w państwa ofercie mierzą RAL lub NCS?

    System RAL i NCS jest systemem wzorników, który opisuje przestrzeń kolorów w sposób wyrywkowy. Kolorymetria wykorzystuje do opisu koloru bardziej zaawansowany system zwany przestrzenią barw, np. CIELab. Odnosząc się tylko do numeru wzornika nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak blisko dany kolor leży w stosunku do wzorca, ponieważ system wzorników jest systemem niekompletnym. Dodatkowo drukowane wzorniki obarczone są dużym błędem wynikającym z różnic w druku oraz starzeniem się drukowanych kart. Urządzenia 3Color są wyposażone w przestrzenie kolorymetryczne, takie jak L*a*b*, L*C*h*, Yxy. Dodatkowo posiadają też funkcję elektronicznych wzorników, gdzie możliwe jest wgranie dowolnego wzornika, również użytkownika. Urządzenie potrafi przeszukać bazę kilku tysięcy wzorników i podać najbliższy dla danego koloru numer karty.

    Pytanie 7: 
    W jaki sposób porównuje się próbkę do wzorca?

    Porównanie próbki w stosunku do wzorca jest podstawową funkcją każdego kolorymetru i spektrofotometru. Wzorzec kolorymetryczny jest to dowolny kolor produktu, który uznany zostaje jako kolor wzorcowy. Wzorzec zostaje odczytany w postaci dowolnej przestrzeni kolorymetrycznej i zapisany w postaci współrzędnych koloru, np. L*a*b*. Pomiar próbki następuje w ten sam sposób co wcześniejszy pomiar wzorca, z tą różnicą, że dodatkowo odczytywane są wartości odchyleń (delty).  Wartości różnicy wzorca do próbki są automatycznie wyliczane przez urządzenie i jeśli jest ustalona tolerancja może pojawić się też informacja PASS/FAIL (DOBRY/ZŁY). 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Połyskomierz wielokątowy 3Color GM38. Kąty pomiarowe 20° 60° 85°.
    Spektrofotometr laboratoryjny 3Color SB8000 z kolorowym wyświetlaczem LCD.
    Spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8200 do pomiarów w odbiciu i transmisji.
    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki i wzornikiem RAL i NCS.
    Widok wyświetlacza spektrofotometru 3Color SFX z wynikiem pomiaru i deltami.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...