• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 1(153)/2025

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    miesiąc temu  10.03.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Odporność na promieniowanie UV i starzenie 
    Materiały i farby ze składnikami fluorescencyjnymi są generalnie uważane za mniej odporne na światło. Na stabilność świetlną farb i powłok wpływają na przykład pigmenty, spoiwo i grubość warstwy farby. Degradacja pigmentów fluorescencyjnych w świetle dziennym pod wpływem promieniowania UV prowadzi do utraty fluorescencji i blaknięcia produktów. Utrata fluorescencji jest zauważalna w bieli na przykład przez żółknięcie, a w innych odcieniach poprzez ciemnienie. 

    Spektrofotometr i najmniejszy na świecie fluorymetr w jednym
    Kontrola jakości materiałów fluorescencyjnych powinna przebiegać za pomocą fluorymetru, lecz na skalę przemysłową jest to prawie niemożliwe ze względu na długi czas analizy i wysokie koszty. Jak więc realizować przemysłową kontrolę jakości materiałów fluorescencyjnych?
    Rozwiązanie proponuje BYK-Gardner GmbH, wbudowując dedykowany fluorymetr w dwóch rodzinach urządzeń: spectro2guide – spektrofotometr przenośny, dostępny w geometriach pomiarowych 45°c:0° i d:8° (spin/spex) oraz Color2view – spektrofotometr stołowy w geometrii pomiarowej 45°c:0°.  
    Od 30 lat standardową praktyką tej firmy jest stosowanie nowoczesnych diod LED jako źródła światła we wszystkich urządzeniach, ponieważ charakteryzują się one doskonałą stabilnością, a tym samym stanowią podstawę wyjątkowej powtarzalności i odtwarzalności urządzeń. Aby zapewnić białe światło polichromatyczne do pomiaru barwy widmowej, zastosowano diody LED „Full Spectrum” z trzema luminoforami, które zostały specjalnie opracowane, by jak najdokładniej naśladować widmo naturalnego światła słonecznego (rys. 2).
    Do detekcji i pomiaru fluorescencji przyjęto zasadę pomiaru fluorymetru i zastosowano 12 monochromatycznych diod LED jako źródła wzbudzania fluorescencji. Działają one w zakresie od 360 do 660 nm (300 do 700 nm dla color2view) i są one włączane w odpowiedniej sekwencji w czasie każdego pomiaru. W ten sposób spektrofotometr zapisuje 12 krzywych koloru (w przypadku color2view – 18) dla fluorescencji, w dodatku do głównej krzywej spektralnej dla światła białego. Łącząc spektrofotometr i fluorymetr w jednym przyrządzie, spectro2guide i color2view są w stanie odróżnić emisję od remisji, czyli oddzielić liczbowo efekt fluorescencji od odbicia bez tego efektu.


    Rysunek 2. Po lewej: dioda LED o pełnym spektrum z trzema fosforami używana w urządzeniach BYK. Po prawej: komercyjna dioda LED o pełnym spektrum z tylko dwoma fosforami

    WYDANIE 1(153)/2025