• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  11.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Rys. 1. Postrzeganie koloru.

    Rys. 1. Postrzeganie koloru.

    Strona 2 z 2

    Parametry użytkowe spektrofotometrów

    By rozsądnie ocenić potrzeby pomiarowe dla naszej kontroli koloru, musimy przeanalizować paletę barw, z którą mamy do czynienia. Jeśli badamy tylko barwy wysoce nasycone, być może przyrząd pomiarowy o niskiej czułości okaże się wystarczający, choć dokładniejsza analiza rozetki w obszarze odcieni pomarańczowych wskaże nam niebezpieczeństwo – tu elipsy tolerancji gwałtownie się zawężają, co oznacza podwyższoną wrażliwość wzroku na zmianę barwy. Jeśli jednak mamy do czynienia z szerszą gamą kolorów, w tym biele, szarości i inne kolory achromatyczne, musimy sięgnąć po spektrofotometr z wyższej półki. Precyzję pomiaru koloru określają zasadniczo dwa parametry techniczne, które musi nam zadeklarować producent w specyfikacji przyrządu: to powtarzalność i odtwarzalność, podane jako delta E na wzorcowej serii próbek. Im niższa wartość tej delty E, tym dokładniejszy przyrząd. Powtarzalność pokazuje rozrzut odczytów danego przyrządu na tej samej próbce w tym samym miejscu. Odtwarzalność wskaże nam dopuszczalny rozrzut odczytów różnych egzemplarzy tego samego modelu – to tzw. zgodność międzyprzyrządowa. By kontrolować paletę barw zawierającą barwy bliskie skali szarości, biele, czernie, brązy i im podobne tzw. achromatyczne, powinniśmy wymagać od spektrofotometru powtarzalności nie gorszej niż delta E = 0,01. Odtwarzalność będzie z reguły gorsza. Ale delta E odtwarzalności = 0,1 pozwoli nam stosować w pomiarach wymiennie wiele egzemplarzy danego typu spektrofotometru (np. przyrządy zastępcze na czas serwisu lub kalibracji). Dodatkowo będziemy mogli wprowadzić wzorce (standardy) cyfrowe i zrezygnować z roboczych fizycznych wzorców produkcyjnych. Są one oczywistym dodatkowym źródłem błędów i wymagają odpowiedniej troski w użyciu i przechowywaniu. Standardy cyfrowe wyślemy też łatwo e-mailem naszym partnerom, zleceniodawcom i wykonawcom. Szybko, czysto, bezpiecznie i elegancko!      

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Tomasz Więckowski
    Eurotom Sp. z o.o.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2. Iluminanty standardowe.
    Rys. 3. Byko-spectra pro: 8 różnych iluminantów oraz światło dzienne D65 klasy A.
    Rys. 4. Układ współrzędnych koloru CIELab.
    Rys. 5. Wrażliwość wzroku ludzkiego na kolor zależy od barwy i jasności.
    Rys. 6. Spectro2guide: 3 w 1 – spektrofotometr, połyskomierz, fluorymetr.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Zespół Eurotom 2 ponad rok temu Dziękujemy za pozytywną ocenę publikacji. Więcej treści na ten i inne tematy związane z metodologią pomiarów znajduje się na naszej stronie www.eurotom.pl... Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi oraz do bezpośredniego kontaktu.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Ackermann 1 ponad rok temu Ciekawy materiał tym bardziej, że większość źródeł wiedzy na ten to materiały specjalistyczne -anglojęzyczne. Az chciałoby się poprosić o więcej niż 2 strony artykułu.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji