Najnowszy spektrofotometr stacjonarny 3Color 9000Neo z dotykowym wyświetlaczem LCD.
FUNKCJONALNOŚĆ
3 w 1 – czyli górny, dolny i boczny port pomiarowy
Do tej pory mieliśmy zawsze dylemat, czy kupić urządzenie z portem pomiaru u góry, u dołu, czy z boku urządzenia. W 9000Neo zastosowano banalnie proste, ale niezwykle praktyczne rozwiązanie umożliwiające pracę jednostki zarówno z portem górnym, jak i bocznym. Urządzenie jednym ruchem stawia się w pozycji pionowej lub poziomej. A zastosowanie dodatkowego statywu umożliwia również pracę z dolnym portem.
Szybki pomiar
Wzorzec – Próbka
Tak jak pisałem wcześniej, interfejs urządzenia został przygotowany w celu maksymalnego uproszczenia pomiarów. I tak właśnie jest w przypadku obsługi pomiarów w 9000Neo – wszystko jest intuicyjne i zrozumiałe. Na rysunku pomiarów widzimy dwie zakładki Test Target (Pomiar Wzorca) i Test Sample (Pomiar Próbki). Wyniki pomiaru widoczne są po prawej stronie okna. Inny widok okna pomiarowego przedstawia wartości bezwzględne oraz ułożenie wzorca względem próbki na kole L*a*b*.
Spektrofotometr 3Color® 9000Neo posiada zestaw wymiennych przesłon pomiarowych. Standardowe rozmiary to 6 mm/11 mm/18 mm/30 mm. Można też zamówić przesłony o dowolnej średnicy jako opcję. Przesłona 30 mm doskonale się sprawdzi do pomiarów powierzchni o strukturze nieregularnej, np. tynków, a 11 mm będzie idealna do pomiarów próbek lakierów i farb. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że wszystkie przesłony oraz pozostałe akcesoria są przechowywane w bardzo sprytnie ukrytym schowku z boku urządzenia.
Pomiar w transmisji
Możliwość wykonywania pomiarów w transmisji stosuje się tam, gdzie mamy do czynienia z materiałem transparentnym, którego transmisja jest wyższa niż 60%. 9000Neo zaprojektowano z myślą o wygodzie użytkowania portu transmisji, dlatego po rozsunięciu komory mamy dostępną naprawdę dużych rozmiarów przestrzeń, gdzie możemy z łatwością umieścić kuwetę lub inne materiały do badań. Dla niektórych substancji można zastosować system stabilizacji temperatury kuwety, np. dla parafiny.
Do spektrofotometru standardowo dołączone jest oprogramowanie ColorQC w wersji angielskiej lub polskiej, które zapewnia obsługę pomiarów, archiwizację danych oraz prezentację wyników. W programie dostępne są bardzo rozbudowane opcje kolorymetryczne pozwalające na pomiar w dowolnych przestrzeniach barw lub indeksach. Urządzenie współpracuje również z programem do recepturowania barw firmy ISO Color.
Komentarze (0)