Spectro2guide.
Druga z geometrii – d/8 pozwala na kontrolę fizycznej tonacji barwy. W geometrii sferycznej d/8 próbka oświetlona jest światłem rozproszonym (dyfuzyjnie – stąd litera d w oznaczeniu), za pomocą kuli pokrytej bielą. Przesłona we wnętrzu kuli sprawia, że światło nie pada bezpośrednio na powierzchnię próbki, a pomiar następuje pod kątem 8°. Przyrządy o takiej geometrii występują w dwóch wariantach, zależnie od ich konstrukcji i przeznaczenia: spin oraz spex. Wariant „spin” (ang. specular included) oznacza, iż mierzone jest całkowite światło odbite od próbki: odbicie dyfuzyjne (barwa) + odbicie kierunkowe (połysk). Efektem takiej geometrii pomiaru jest uniezależnienie odczytu barwy od połysku. Wynik pomiaru barwy jest niezależny od tego, czy powierzchnia próbki jest połyskliwa, matowa, czy też o wyraźnej strukturze. Geometria pomiaru typu „spin” nadaje się do następujących zastosowań:
- badanie mocy barwy w zależności od czasu dyspersji,
- test wpływu warunków klimatycznych na pigment,
- recepturowanie farb.
W układzie „spex” (ang. specular excluded) pułapka połysku pochłania ukierunkowane światło odbite od próbki (połysk = składowa zwierciadlana). W tej konfiguracji symulowany jest odczyt barwy zgodny z oceną wizualną, podobnie do geometrii 45/0. Dla powierzchni matowych i o połysku średnim występują jednak pewne odchylenia w odczytach między 45/0 a geometrią sferyczną d/8 typu „spex”, ponieważ pułapka połysku niecałkowicie eliminuje komponentę połysku.
Do tej pory spektrofotometry serii spectro-guide dostępne były w wariantach 45/0 oraz d/8 spin, do pomiaru w tych dwóch geometriach. Najnowszym urządzeniem w ofercie firmy BYK Gardner jest druga generacja spektrofotometrów jednokątowych – spectro2guide (zdjęcie nr 2). Innowacją wprowadzoną w tej generacji jest kolejna geometria pomiaru d/8 spin i spex, pozwalająca na pomiar koloru zarówno z uwzględnieniem struktury i połysku powierzchni, jak i kontrolę fizycznej tonacji barwy. Urządzenie spectro2guide zachowuje atut poprzedniej generacji – wbudowany połyskomierz 60°, a także pozwala na detekcję i pomiar fluorescencji. Dzięki pomiarowi zarówno połysku, barwy, jak i fluorescencji można określić nie tylko aktualne parametry wizualne powłoki, ale także uzyskać informację o ich stabilności względem czasu. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w stację dokującą z wbudowanym standardem, co umożliwia automatyczną kalibrację oraz modem Wi-Fi do transmisji danych (zdjęcie nr 3). Bardzo ważnym aspektem w tworzeniu drugiej generacji tych urządzeń było dostosowanie spectro2guide do pracy z oprogramowaniem smart-chart, które jest kompatybilne ze wszystkimi miernikami firmy BYK Gardner.
Następnym modelem kabiny świetlnej jest byko-spectra effect. Urządzenie to pozwala na kontrolę kąta obserwacji oraz warunków oświetlenia, czym różni się od poprzednio opisanych modeli. Różnica wynika z możliwości tej kabiny do oceny powłoki z efektem specjalnym, np. lakieru typu metalik lub perła. Oferowana kabina charakteryzuje się możliwością oceny koloru dla światła dziennego pod sześcioma zdefiniowanymi kątami obserwacji (-15°/15º/25º/45º/75º/110º). Coraz częstsze stosowanie pigmentów metalicznych oraz popularyzacja lakierów z efektem metalicznym lub perłowym spowodowało stworzenie spektrofotometru umożliwiającego pomiar pod sześcioma kątami obserwacji. Firma BYK Gardner posiada w swojej ofercie przenośny spektrofotometr do pomiaru barwy z efektem metalicznym – BYK-mac i, przedstawiony na zdjęciu nr 5. BYK-mac i jest unikatowym przyrządem, służącym jednocześnie do wielokątowego pomiaru barwy oraz analizy efektu metalicznego. Przyrząd oferuje:
- klasyczny, 5-kątowy pomiar barwy pod kątami 15º/25º/45º/75º/110º,
- dodatkowy pomiar koloru pod kątem -15º dla pigmentów interferencyjnych,
- pomiary „sparkle” i „graininess” do badania efektów skrzenia i ziarnistości pigmentów metalicznych,
- wykrywanie i pomiar zjawiska fluorescencji.
Komentarze (1)