• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Spectro2guide.

    Spectro2guide.

    Strona 2 z 3

    Druga z geometrii – d/8 pozwala na kontrolę fizycznej tonacji barwy. W geometrii sferycznej d/8 próbka oświetlona jest światłem rozproszonym (dyfuzyjnie – stąd litera d w oznaczeniu), za pomocą kuli pokrytej bielą. Przesłona we wnętrzu kuli sprawia, że światło nie pada bezpośrednio na powierzchnię próbki, a pomiar następuje pod kątem 8°. Przyrządy o takiej geometrii występują w dwóch wariantach, zależnie od ich konstrukcji i przeznaczenia: spin oraz spex. Wariant „spin” (ang. specular included) oznacza, iż mierzone jest całkowite światło odbite od próbki: odbicie dyfuzyjne (barwa) + odbicie kierunkowe (połysk). Efektem takiej geometrii pomiaru jest uniezależnienie odczytu barwy od połysku. Wynik pomiaru barwy jest niezależny od tego, czy powierzchnia próbki jest połyskliwa, matowa, czy też o wyraźnej strukturze. Geometria pomiaru typu „spin” nadaje się do następujących zastosowań:

      Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • badanie mocy barwy w zależności od czasu dyspersji,
    • test wpływu warunków klimatycznych na pigment,
    • recepturowanie farb.

    W układzie „spex” (ang. specular excluded) pułapka połysku pochłania ukierunkowane światło odbite od próbki (połysk = składowa zwierciadlana). W tej konfiguracji symulowany jest odczyt barwy zgodny z oceną wizualną, podobnie do geometrii 45/0. Dla powierzchni matowych i o połysku średnim występują jednak pewne odchylenia w odczytach między 45/0 a geometrią sferyczną d/8 typu „spex”, ponieważ pułapka połysku niecałkowicie eliminuje komponentę połysku.
    Do tej pory spektrofotometry serii spectro-guide dostępne były w wariantach 45/0 oraz d/8 spin, do pomiaru w tych dwóch geometriach. Najnowszym urządzeniem w ofercie firmy BYK Gardner jest druga generacja spektrofotometrów jednokątowych – spectro2guide (zdjęcie nr 2). Innowacją wprowadzoną w tej generacji jest kolejna geometria pomiaru d/8 spin i spex, pozwalająca na pomiar koloru zarówno z uwzględnieniem struktury i połysku powierzchni, jak i kontrolę fizycznej tonacji barwy. Urządzenie spectro2guide zachowuje atut poprzedniej generacji – wbudowany połyskomierz 60°, a także pozwala na detekcję i pomiar fluorescencji. Dzięki pomiarowi zarówno połysku, barwy, jak i fluorescencji można określić nie tylko aktualne parametry wizualne powłoki, ale także uzyskać informację o ich stabilności względem czasu. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w stację dokującą z wbudowanym standardem, co umożliwia automatyczną kalibrację oraz modem Wi-Fi do transmisji danych (zdjęcie nr 3). Bardzo ważnym aspektem w tworzeniu drugiej generacji tych urządzeń było dostosowanie spectro2guide do pracy z oprogramowaniem smart-­chart, które jest kompatybilne ze wszystkimi miernikami firmy BYK Gardner.

    Obok pomiarów za pomocą spektrofotometrów ważna jest również ocena wizualna zmiany barwy w zależności od rodzaju oświetlenia. Użycie kabiny świetlnej do symulowania różnych warunków oświetlenia pomaga obiektywnie ocenić kolor oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia produktu na różnych etapach kontroli jakości. Firma BYK Gardner oferuje wiele modeli kabin świetlnych, by zapewnić stałe zdefiniowane warunki oświetleniowe i uniezależnić ocenę barwy od wpływów środowiska. Dla dokładnego porównania barwy oferujemy kabinę byko-spectra standard z pięcioma źródłami światła: D65 (światło dzienne), A (światło żarowe), CWF i TL84, (światło jarzeniowe, „sklepowe”) oraz UV (światło ultrafioletowe). Do ogólnej oceny koloru w zdefiniowanych warunkach oświetlenia zaleca się kabinę byko-spectra basic z trzema źródłami światła (D65, A, CWF lub TL84) natomiast do oceny małych detali kabinę byko-spectra mini, również z trzema iluminantami. Najnowszym rozwiązaniem w tej serii urządzeń jest kabina byko-spectra pro (zdjęcie nr 4). Zastosowane w niej źródła światła są najbliższe spektrum naturalnego światła dziennego (D65 i D75). Tak wysoką korelację osiągnięto dzięki kombinacji światła LED i lamp halogenowo-wolframowych. Dodatkowym atutem jest wyposażenie w łącznie osiem certyfikowanych źródeł światła (światło dzienne: D65, D75 światło żarowe: A, HZ światło jarzeniowe: CWF, TL84, U30 ultrafiolet: UV), dzięki którym można mieć pewność, że produkty będą ocenione we wszystkich typowych warunkach oświetleniowych.
    Następnym modelem kabiny świetlnej jest byko-spectra effect. Urządzenie to pozwala na kontrolę kąta obserwacji oraz warunków oświetlenia, czym różni się od poprzednio opisanych modeli. Różnica wynika z możliwości tej kabiny do oceny powłoki z efektem specjalnym, np. lakieru typu metalik lub perła. Oferowana kabina charakteryzuje się możliwością oceny koloru dla światła dziennego pod sześcioma zdefiniowanymi kątami obserwacji (-15°/15º/25º/45º/75º/110º). Coraz częstsze stosowanie pigmentów metalicznych oraz popularyzacja lakierów z efektem metalicznym lub perłowym spowodowało stworzenie spektrofotometru umożliwiającego pomiar pod sześcioma kątami obserwacji. Firma BYK Gardner posiada w swojej ofercie przenośny spektrofotometr do pomiaru barwy z efektem metalicznym – BYK-mac i, przedstawiony na zdjęciu nr 5. BYK-mac i jest unikatowym przyrządem, służącym jednocześnie do wielokątowego pomiaru barwy oraz analizy efektu metalicznego. Przyrząd oferuje:

    • klasyczny, 5-kątowy pomiar barwy pod kątami 15º/25º/45º/75º/110º,
    • dodatkowy pomiar koloru pod kątem -15º dla pigmentów interferencyjnych,
    • pomiary „sparkle” i „graininess” do badania efektów skrzenia i ziarnistości pigmentów metalicznych,
    • wykrywanie i pomiar zjawiska fluorescencji.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. System CIELab.
    Fot. 2. Spectro2guide.
    Fot. 3. Stacja dokująca spectro2guide z wbudowanym standardem.
    Fot. 4. Byko-spectra pro.
    Fot. 5. BYK-mac i.
    Fot. 6. BYK-mac i w stacji dokującej przy pracy z oprogramowaniem.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Tomek 1 ponad rok temuocena: 100%  Analizę barw w skali Cielab można w łatwy sposób przeprowadzić z wykorzystaniem sfery całkującej w trybie pomiaru rozproszonego odbicia. Usługa taka dostępna jest komercyjnie w wielu laboratoriach np. https://sklepsajtom.pl/cielab...
      oceń komentarz zgłoś do moderacji