• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Kolorymetria

    ponad rok temu  23.06.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Rys. 1

    Rys. 1

    Strona 5 z 6


    Rys. 10. Atlas barw NCS

    Inne systemy 

    Znanych i dość powszechnie używanych jest wiele systemów kolorowania, z których część oparta jest o arbitralnie wyznaczone wzorce, jak opisany wcześniej RAL Classic, a część bazuje na systemie umiejscowienia położenia koloru w systemie barw. Warto jeszcze wymienić Standard BS oraz Munsell color system. Producenci samochodów, maszyn rolniczych i innych urządzeń mają swoje własne wzorce kolorów. Są one często bardzo oryginalne i nie można ich uzyskać za pomocą standardowych pigmentów używanych do barwienia farb, dotyczy to w szczególności kolorów metalicznych.

    Testy starzeniowe 

    Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na połysk i kolor jest proces starzenia. Dwa identyczne elementy składowane w odmiennych warunkach po pewnym czasie będą się różniły zarówno połyskiem, jak i kolorem. Aby ograniczyć to zjawisko farby poddawane są testom starzeniowym. W warunkach sztucznych w komorze UV z cyklicznym zawilgoceniem próbek (rys. 11). Testy trwają z reguły 1000 lub 2000 godzin. Prowadzi się też badania w warunkach naturalnych, np. Floryda Test. Na Florydzie występuje największe nasłonecznienie, a próbki badane są nawet przez kilka lat (rys. 12). W trakcie badań kontroluje się zmiany barwy (∆E) oraz spadek połysku.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 11. Floryda test

    Rys. 12. Komora do badań starzeniowych (UV)

    Połysk 

    Na porównanie koloru wynikowego ze wzorcem bardzo duży wpływ ma połysk. Stopień połysku nie wpływa w rzeczywistości na kolor, chociaż ta sama barwa o różnym stopniu połysku może dawać subiektywne odczucie różnicy w kolorze. Stopień połysku to zdolność do odbicia światła przez obserwowaną powierzchnię. Oznaczanie połysku zwierciadlanego niemetalicznych powłok lakierowych pod kątem 20 stopni, 60 stopni i 85 stopni opisano w normie PN-EN ISO 2813. Norma podaje metodykę pomiarów połysku, natomiast nie definiuje stopni połysku. Stopnie połysku zdefiniowane są w normie PN-EN 927-1:2013-06, która dotyczy lakierów do drewna stosowanych na zewnątrz. Nieco inny podział połysków został zdefiniowany dla farb proszkowych w Quali Steel Coat Version 4.2– July 2021.

    Przyrząd do oceny połysku o kącie 60° jest najbardziej uniwersalny, jednak norma zastrzega, że do pomiaru wysokich połysków lepiej jest korzystać z przyrządu o kącie 20°, a do głębokich matów przyrządu o kącie 85° (rys. 13). 

    Rys. 13. Kąty pomiarowe stosowane przy mierzeniu połysku

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...