Właściwy krok ku wyższej jakości i niższym kosztom, cz. 2
W pierwszej części artykułu, który ukazał się w „Lakiernictwie Przemysłowym” nr 5(133)/2021, skupiłem się na teorii związanej z postrzeganiem barw, a tym razem opiszę zasadę działania urządzenia do pomiaru barw nazywanego spektrofotometrem i trzy najważniejsze typy geometrii pomiaru.
Jaka jest zasada działania urządzenia do pomiaru barw nazywanego spektrofotometrem? Głowica pomiarowa wysyła określoną wiązkę światła ku mierzonemu przedmiotowi, a czujnik fotoelektryczny odbiera jej odbitą lub przenikającą część i analizuje ją w widmie światła widocznego jako funkcję długości fali. Wynikiem pomiaru jest krzywa odbicia lub przenikania widma. Ponieważ każdy odcień koloru ma inną krzywą, podobnie jak każdy człowiek ma inne odciski palców, krzywa ta jest doskonałym narzędziem pozwalającym na określenie, identyfikację i dopasowanie barw. Jednocześnie stanowi ona podstawę do obliczeń wszystkich powszechnie stosowanych parametrów kolorymetrycznych, które dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi spektrofotometr może określić natychmiast. Parametry te to współrzędne barw, takie jak XYZ lub L* a* b*, siła, nieprzezroczystość, indeks metameryzmu, stopień bieli lub żółci oraz inne.
Interakcję światła z mierzonym przedmiotem można opisać pod kątem absorpcji i rozpraszania, które może przybierać wszelkie możliwe formy: odbicia, dyfrakcji, refrakcji i przenikania, zależnie od właściwości materiału próbki.
Komentarze (0)