• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 6(140)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  28.12.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    Dla czynności związanych z osiąganiem wyznaczonych kolorów i ich recepturowaniem należy doprowadzić miejsce i przestrzeń pracy do możliwie najlepszych warunków, a następnie zainwestować w stacjonarny spektrofotometr CM-36dG. Dlaczego? Jest kilka istotnych czynników, które sprawiają, że do tych zadań tylko takie rozwiązania mogą przynieść najlepsze rezultaty. Przede wszystkim urządzenie jest stacjonarne i nie można go traktować jako ręczne do częstego przenoszenia. To niweluje kwestie związane z powtarzalnym mocowaniem próbek. Można powiedzieć, że CM-36dG jest zaprojektowany właśnie dla aplikacji powłok. Dlaczego? Ma odpowiedni uchwyt, który sprawia, że z powtarzalną siłą dociskamy powłoki przygotowane na płaskich kartach kontrastowych. Do tego jeszcze można dołożyć kamerę podglądu, która sprawia, że z możliwie największą powtarzalnością zawsze będziemy mierzyć z tego samego obszaru. Ten typ spektrofotometru posiada kilka różnych wariacji obudowy i działania, tworząc w całości rodzinę rozwiązań. Począwszy od modelu CM-36d, który jest zaprojektowany tylko do pomiaru w trybie odbicia i ma konstrukcję poziomą, czyli taką samą jak model CM-36dG. Oprócz tego jest model CM-36dGV, który jest przystosowany do pomiaru w odbiciu, jak i w przeźroczu i posiada konstrukcję pionową. Pod względem precyzji wyników pomiarów CM-36dG, łącznie ze swoją całą rodziną modeli, plasują się w klasie nieprzekraczającej dE≤0,12. Jeżeli mamy śmielsze plany co do precyzji pomiarów, to Konica Minolta posiada asa w rękawie w postaci spektrofotometru CM-3700A. Jest to klasa sama w sobie i wystarczy podać dane techniczne i takie informacje mówią same za siebie. Otóż mierzy on z dokładnością nieprzekraczającą dE≤0,08 jako średnia z 12 wzorców BCRA, a jego powtarzalność wynosi nie więcej niż dE≤0,005. Proszę sobie tylko wyobrazić, jakie rezultaty daje sprzęgnięcie takiego spektrofotometru z oprogramowaniem do recepturowania i dobierania kolorów Colibri. Będąc już w temacie współpracy urządzenia, można wybrać dwa podejścia – pozostać z programem, który świetnie obejmuje obszar kontroli jakości lub rozwinąć go o możliwość dobierania i recepturowania barw. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Współcześnie kontrola koloru to nie wszystko. Dlatego spektrofotometry Konica Minolta są wyposażone dodatkowo w jednoczesny pomiar połysku pod kątem 60 stopni. Czyli w jednym urządzeniu mamy pomiary dwóch parametrów podczas naciśnięcia przycisku pomiarowego. Jeżeli nasza praca polega dodatkowo na określaniu jakości nałożenia powłoki – czyli interesują nas kwestie wyglądu obrazu odbitego od powłoki, to należy zainteresować się urządzeniem Rhopoint IQ-S. Jest to niezależny połyskomierz, który jest przeznaczony do pełnego zakresu – to znaczy od powierzchni matowych aż do tych o najwyższym połysku, czyli lustrzanych. Oznacza to, że mierzy połysk jednocześnie pod trzema kątami: 20, 60 i 85 stopni. Można nim działać niezależnie, ale jeżeli potrzebujemy pracować za pomocą programu, to jak najbardziej jest do tego przygotowany, dysponując w tym celu połączeniem Bluetooth. To, co wyróżnia ten połyskomierz, to pomiar jakości powierzchni podczas pomiaru połysku. Co to znaczy? Po pomiarze przedstawia wyniki odbicia światła, które charakteryzują poziom tekstury. Ponadto zmierzy i przedstawi poziom kontrastu odbitego obrazu i poziom odwzorowania odbitego obrazu od mierzonej powierzchni. Te wszystkie dane zebrane podczas jednego przycisku pomiarowego w pełni scharakteryzują powierzchnię, która ma spełniać podwyższone wymagania. Urządzenie jest proste i łatwe w obsłudze, w sam raz przeznaczone dla płaskich detali, a jego mała waga sprawia, że świetnie się z nim pracuje.
    Jeżeli jesteście Państwo bliżej zainteresowani urządzeniami do pomiaru powłok, to z chęcią pomożemy w tego typu inwestycjach. 

    Andrzej Wojtkowski
    Konica Minolta Sensing Europe B.V.
    Sp. z o.o. Oddział w Polsce
    ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
    Tel.: +48 71 734 52 11
    E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
    Web: www.konicaminolta.eu

    GALERIA ZDJĘĆ

    Przenośny spektrofotometr CM-26dG ze sferyczną geometrią i poziomym ustawieniem
    Rhopoint IQ-S – połyskomierz z wąskim polem tolerancji

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...