© Deutsche Bahn
Zoptymalizowane nawierzchnie dla transportu publicznego – systemy lakiernicze z komponentami antybakteryjnymi
Wymagania stawiane powłokom we wnętrzach pociągów, autobusów itp. zawsze były wysokie: wymagana jest długotrwała odporność na działanie czynników chemicznych i mechanicznych, a graffiti i inne zanieczyszczenia muszą być łatwe do usunięcia. Ochrona przeciwpożarowa odgrywa również decydującą rolę w bezpieczeństwie pasażerów. W czasach pandemii COVID-19 pojawiło się dodatkowe wyzwanie: powierzchnie muszą spełniać nowe standardy higieniczne i powinny nie tylko wytrzymywać zwiększone cykle czyszczenia, ale najlepiej również aktywnie przyczyniać się do ograniczenia rozprzestrzeniania się mikroorganizmów na ich powierzchniach.
Każdy, kto podróżuje transportem publicznym lub korzysta z niego w codziennych dojazdach do pracy, musi najpierw odzyskać zaufanie do podróżowania autobusem, pociągiem czy innym środkiem transportu – nieprzyjemne uczucie wszechobecnego ryzyka zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 jest aż nadto obecne. Aby chronić pasażerów i umożliwić im ponowne korzystanie z bezpiecznych i bezstresowych podróży, nie tylko operatorzy, ale także producenci są wezwani do działania: nowe koncepcje i technologie w zakresie higieny powinny sprawić, że w przyszłości podróżować będziemy w czystszych i bezpieczniejszych warunkach i wzmocni się zaufanie pasażerów do lokalnego transportu publicznego.
Wspólna praca na rzecz zrównoważonej ochrony
Każdego dnia miliony pasażerów korzystają z transportu publicznego na całym świecie. Uchwyty, podłokietniki, oparcia i wiele innych powierzchni jest dotykanych miliony i miliony razy. Obszary te muszą być utrzymywane w czystości, aby zapewnić pasażerom najlepszą możliwą ochronę.
Udowodniony efekt
Skuteczność systemu powlekania została przetestowana zgodnie z uznaną międzynarodową normą JIS Z 2801, w której udowodniono 99,9-procentowy stopień zabicia bakterii. Unieszkodliwianie bakterii stanowi cenny wkład w higienę w czasach COVID-19: wykazano, że działanie niektórych wirusów jest bardziej intensywne, gdy stan zdrowia ludzi jest już zły lub gdy występuje infekcja bakteryjna. Dlatego też, poprzez zmniejszenie obciążenia bakteryjnego, pośrednio zwiększa się ochrona przed chorobami wirusowymi.
Komentarze (1)