Fot. 1. Korozja spowodowana przez stale zalegającą wodę.
Wady powłok, część 1
Wady powłok malarskich to jedna z częstszych przyczyn problemów z odbiorem robót lub reklamacji.
Wady powłok można podzielić w różny sposób, najczęściej dzielone są w oparciu o przyczynę ich powstania lub charakterystyczne cechy danej wady. Ze względu na przyczynę wady generalnie możemy podzielić na spowodowane przez:
- błędy projektowe i technologiczne,
- niewłaściwe przygotowanie podłoża,
- nieodpowiednie warunki aplikacji,
- niewłaściwą lub źle prowadzoną aplikację,
- nieodpowiednie warunki schnięcia i utwardzania powłok,
- niewłaściwą eksploatację.
Większość wad została nazwana, jednak przyczyny powstawania takiej samej lub podobnej wady mogą być różne. Nazwa najczęściej pochodzi od charakterystycznej cechy lub wyglądu, np. delaminacja, kratery, pęcherze itp.
W kolejnych artykułach omówimy wady z podziałem wynikającym z przyczyn ich powstania. Zaczniemy od wad spowodowanych błędami projektowymi i niewłaściwą technologią, zarówno malowania, jak i postępowania z pomalowaną konstrukcją.
Błędy projektowe i technologiczne
To wady powłok spowodowane przez błędy w projekcie samej konstrukcji, zły dobór (zaprojektowanie) systemu ochronnego, błędy technologii wykonania, czyszczenia i malowania konstrukcji, także uszkodzenia w trakcie transportu, składowania i montażu konstrukcji na placu budowy.
- Pułapka wodna
Pułapka wodna (fot. 1) to miejsce na konstrukcji, które sprzyja gromadzeniu się wody i brudu. Projektant albo założył, że to miejsce będzie osłonięte w czasie eksploatacji obiektu, zapominając, że woda i brud mogą się w nim zgromadzić już na etapie montażu, albo źle zaprojektował odprowadzenie wody.
- Szczeliny
Szczeliny (fot. 2 i 3) to najczęściej miejsca blisko odległych od siebie lub stykających się ze sobą blach lub innych elementów. Szczeliny są bardzo trudne, a najczęściej niemożliwe do właściwego oczyszczenia i pomalowania.
oszczędności – wytrzymałość połączenia nie wymaga ciągłej spoiny, a spoina to też koszt;
obawy o odkształcenie konstrukcji, szczególnie jeżeli łączone są elementy bardzo wiotkie, np. cienkie blachy.
Niestety, takie połączenia są miejscem powstawania korozji, a projektant powinien zadbać o podanie sposobu ich zabezpieczenia. Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, można jednak kierować się następującą zasadą: połączenia pracujące w środowiskach do C3 włącznie, w miejscach nieciągłości spoiny, powinny być uszczelnione. Służą do tego odpowiednie szpachlówki, np. poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe itp. Dobór materiału powinien być uzależniony od dodatkowych narażeń, np. wibracji. Szpachlówki z reguły nie zawierają pigmentów antykorozyjnych, dlatego ważne jest, żeby uszczelnianie wykonywać już po nałożeniu farby podkładowej.
Niedoszacowanie kategorii korozyjności, np. przez pominięcie warunków transportu i składowania konstrukcji przed uzyskaniem docelowych warunków eksploatacji, może w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzeń powłok i korozji.
Komentarze (0)