• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  18.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Wizualizacja zintegrowanego systemu aplikacji farb 2K z robotem i rotacyjnym dzwonem natryskowym.

    Wizualizacja zintegrowanego systemu aplikacji farb 2K z robotem i rotacyjnym dzwonem natryskowym.

    Strona 1 z 3

    Automatyzacja kabiny lakierniczej prowadzi do poprawy jakości, zwiększonej wydajności i usprawnionych operacji

    Automatyzacja to pociąg ekspresowy, który nie wykazuje oznak zatrzymania ani nawet zmniejszania prędkości. Coraz więcej procesów produkcyjnych na całym świecie „wskakuje na pokład”. 

    Spójrzmy na wydajność północnoamerykańskiego rynku automatyzacji w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r., co jest dobrym wskaźnikiem globalnego stanu przemysłu. Według Stowarzyszenia na rzecz Postępu Automatyki segmenty robotyki, wizji maszynowej i kontroli ruchu są na najwyższym poziomie w historii.
    W obszarze robotyki zrealizowano w Ameryce Północnej zamówienia o wartości prawie 1,5 mld USD. Oznacza to wzrost o 14%, porównując do tego samego okresu roku 2016. Najgorętsze branże to metale (54%), komponenty samochodowe (42%) oraz artykuły spożywcze i konsumpcyjne (21%). Rekordowe poziomy zamówień były również rejestrowane w sektorach kontroli ruchu i napędach (wzrost o 10%) oraz w wizualizacji i obrazowaniu (wzrost o 14%). Globalnie to już ósmy rok z rzędu, kiedy sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła, a perspektywy na rok 2018 i kolejne wyglądają obiecująco.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Automatyzacja jest kluczowym czynnikiem rozwoju przemysłu. Umożliwia poprawę jakości pracy. Pozwala na przeniesienie brudnej, żmudnej lub niebezpiecznej pracy z człowieka na maszynę. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy, poprawy produktywności i zapewnia rozwiązanie elastycznej produkcji oraz silnej personalizacji produktów, które wynikają z wymagań konsumentów. 

    A co z kosztami? 

    Należy zadać pytania dotyczące kosztów inwestycyjnych związanych z automatyzacją. Czy to przeszkoda? Na przykład dla operatora kabiny lakierniczej, ile kosztuje przejście z ręcznej na zautomatyzowaną aplikację natryskową?
    Najbardziej rozwinięte przykłady zautomatyzowanych aplikacji lakierniczych można znaleźć w przemyśle motoryzacyjnym. Tutaj roboty malarskie z certyfikatem ATEX integrują wszystkie zmienne procesu malowania w jeden. Sterowanie robotem, wyposażenie do dozowania i mieszania, zmiana koloru i sprzęt do natryskiwania są centralnie kontrolowane przez sterownik PLC robota lakierniczego. Jest on w pełni zintegrowany, w pełni programowalny na poziomie szczegółowym, ale ma swoją cenę. Koszt inwestycji niezbędny dla takiego systemu może z łatwością przekroczyć 200 000 EUR.

    Ogólny przemysł ma rosnące zapotrzebowanie na w pełni zautomatyzowane aplikacje do malowania. Jednak zwrot z inwestycji przy zakupie takich samochodowych robotów do malowania nie zawsze jest optymalny. Co więcej, takie roboty lakiernicze wymagają określonego poziomu wykształcenia od programistów, konserwatorów i operatorów. Po zaprogramowaniu aplikacja malarska będzie działała płynnie, ale w momencie, kiedy zmiany muszą być zaprogramowane i wdrożone, wtedy wykwalifikowany, wyspecjalizowany personel musi być pod ręką.
    Alternatywnie, w przemyśle ogólnym wiele zautomatyzowanych procesów nanoszenia farby jest skonstruowanych wokół centralnego sterownika PLC, który oddzielnie kontroluje parametry aplikatora, parametry dozownika, roboty, manipulatory, czujniki i inne urządzenia.  
    Wymaga to również obszernej wiedzy na temat programowania PLC. Ponadto programista musi dokładnie zrozumieć cały proces malowania natryskowego. Jednak ogólny koszt zautomatyzowanego procesu malowania natryskowego w przemyśle ogólnym jest mniejszy niż w przypadku w pełni wyposażonego robota do malowania samochodów.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wizualizacja zautomatyzowanej kuchnii lakierniczej zintegrowanej z systemem aplikacji farb.
    Natrysk w polu elektrostatycznym z wykorzystaniem pistoletu ProXp Auto zainstalowanego na robocie.
    Rotacyjny dzwon natryskowy ProBell wraz z kompletem sterowników (logicznym, elektrostatyki, prędkości oraz powietrza).

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dedko 1 ponad rok temu A jak się na to zapatrujecie - https://motocontroler.com/... Czy sprawdzanie samochodu przed zakupem w taki sposób wykryje poważniejsze problemy? Jeśli tak, to jakie? Co da się ukryć?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji