Niezwykły trójwymiarowy efekt: wykończone matową farbą tło sprawia, że zwierzęta niemal unoszą się w kierunku zwiedzających
Jak system malarski Nextel tworzy wyjątkową atmosferę w Muzeum Narodowym w Pradze
Cechy haptyczne i efekty wizualne powierzchni pełnią ważne funkcje projektowe. Firma Mankiewicz, producent farb z Hamburga, opracowała system malarski Nextel Suede Coating, który umożliwia uzyskanie wyjątkowo matowych efektów na powierzchniach. Muzeum Narodowe w Pradze korzysta teraz z tych specjalnych właściwości, które w niepowtarzalny sposób dopełniają dwie wystawy „Miracles of Evolution” (Cuda ewolucji) i „Windows to Prehistory” (Okna do prehistorii).
Założone w 1818 roku muzeum oferuje atmosferę oraz przestrzeń dla prezentacji największej kolekcji eksponatów historycznych i naukowych w Republice Czeskiej. Obie wystawy zawierają ponad 1500 eksponatów i należą do najnowocześniejszych w Europie. O nowoczesności świadczy nie tylko koncepcja wystawy i same eksponaty, ale także powierzchnie, na których eksponaty są prezentowane. − Wystawy realizują zasadę teatru pudełkowego, w którym na eksponat, tak jak na aktora, skierowane jest światło – mówi scenograf Renata Slámková, jedna z architektów nowych wystaw stałych. – Dzięki głębi tła, które tworzy farba, eksponat nabiera ogromnej plastyczności i wyodrębnia się z otoczenia. Efekt ten udaje się przede wszystkim dzięki nieoślepiającej powierzchni, którą tworzą specjalne pigmenty zawarte w farbie. Pigmenty sprawiają, że eksponaty wydają się niemal żywe.
Spełnione zdefiniowane kryteria
Renata Slámková początkowo była zaskoczona, że po licznych próbach Muzeum Narodowe ostatecznie otrzyma jeden lakier. Jednak system malarski Nextel spełnił wszystkie kryteria, w tym test Oddyego, który służy do sprawdzania bezpieczeństwa materiałów do gablot, szaf, pomieszczeń muzealnych, a nawet materiałów opakowaniowych wobec obiektów muzealnych.
Matowa, zamszowa struktura
Kiedy patrzy się na powierzchnie, na których prezentowane są eksponaty w Muzeum Narodowym, nie ma się wrażenia, że są to powierzchnie malowane. Matowa, zamszowa struktura powłoki bardziej przypomina skórkę brzoskwini i rzeczywiście jest aksamitna w dotyku. Ponadto ciepły i tekstylny charakter lakieru nadaje również pomieszczeniom muzealnym szlachetny wygląd. Wynika to głównie z technicznych parametrów farby: pomalowana powierzchnia pochłania do 98% padającego światła dzięki specjalnym kolorowym pigmentom, przez co mniej rozprasza uwagę. Dzięki rozproszonemu odbiciu światła malowane podłoża nie oślepiają i tym samym nie występują żadne niepożądane odbicia. To wielka zaleta nie tylko w przypadku gablot wystawienniczych, ale także techniczny i estetyczny atut w przypadku wyposażenia i wyświetlaczy w branży motoryzacyjnej, kolejowej i lotniczej. Różnorodność kolorów jest niemal nieograniczona, ponieważ opracowywane są również odcienie na indywidualne zamówienie.
Komentarze (0)