Firma Nissan zainwestowała w swojej fabryce w Sankt Petersburgu w urządzenie ProMix PD2K – najbardziej zaawansowaną technologię mieszania i natryskiwania farb 2K oferowaną obecnie przez firmę Graco.
Porada ekspertów ds. lakierni
Aby odnaleźć się w tych często sprzecznych wymaganiach, firma Nissan skorzystała z porady specjalistów ds. lakierni z firmy Graco. Po odwiedzeniu fabryki oraz rozmowie z kadrami kierowniczymi i inżynierami specjaliści Graco ustalili, jaki sprzęt i jaka jego konfiguracja będą najskuteczniejsze w przypadku tego zastosowania. Polecili zastosowanie ProMix PD2K marki Graco – najbardziej zaawansowanej technologii mieszania i natryskiwania farb 2K oferowanej obecnie przez firmę.
Dozownik ProMix PD2K firmy Graco opiera się na unikatowej technologii zasilanych elektrycznie i kontrolowanych wyporowych pomp dozowania. Wykorzystanie technologii umożliwiającej 100-procentowy wypór dodatni zapewnia dokładne proporcje mieszania (z dokładnością do 1%) oraz stałą wydajność. ProMix PD2K idealnie sprawdzi się szczególnie w przypadku materiałów o krótkiej żywotności, ponieważ miesza on materiał blisko pistoletu, dzięki czemu obszar płukania jest znacznie mniejszy. Pozwala to na uzyskanie szybszych zmian koloru, mniejszego zużycia materiału oraz ograniczonych kosztów usuwania odpadów. Możliwe jest zmniejszenie odpadów z płukania nawet o 80% w porównaniu z najbardziej wydajnymi tradycyjnymi systemami dozowania. Urządzenie zatrzymuje się pod ciśnieniem, a następnie płynnie rusza w celu zapewnienia spójnych wyników z zachowaniem proporcji, a dodatkowo charakteryzuje się łatwością serwisowania, które można przeprowadzić na miejscu w niecałe 20 minut. Oznacza to brak konieczności przeprowadzania kosztownych regeneracji fabrycznych, np. instalacji pomp zębatych.
Pełna kontrola przy minimalnych stratach
Jednym z głównych powodów, dla których firma Graco poleciła urządzenie PD2K, jest jego modułowość. Umożliwia ona konfigurację produktu – a nawet jego dostosowanie – tak aby bezpośrednio spełniał określone wymogi charakterystyczne dla danego zastosowania. W tym przypadku jednostka była wyposażona w cztery pompy dozowania kontrolowane za pomocą jednego modułu sterowania. Takie podejście pozwoliło na wykorzystanie dwóch rodzajów powłoki przezroczystej oddzielnie i niezależnie od siebie.
Jeżeli chodzi o wdrożenie, w kabinie lakierniczej montuje się panel sterowania jednostki oraz specjalne pojemniki do płukania, w których umieszcza się pistolet natryskowy, gdy nie jest on w użyciu lub gdy potrzebuje płukania. Kiedy operator obsługujący panel sterowania zażąda określonego materiału, jest on gotowy do natryskiwania w niecałe 15 sekund. Znaczącą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że materiału nie trzeba przechowywać w postaci gotowej mieszaniny. W momencie, gdy operator zauważy, że potrzebuje więcej materiału, po prostu wciska przycisk na zdalnym panelu sterowania i w ciągu kilku sekund może rozpocząć lakierowanie.
Komentarze (0)