Urządzenia do dozowania farb 2K ProMix PD2K odgrywają kluczową rolę w cyfryzacji linii lakierniczych Pieffeci
Włoska firma Pieffeci zajmuje się podwykonawstwem z zakresu procesów przemysłowych, takich jak powlekanie dla dużych grup przemysłowych. Jej działalność obejmuje produkcję, zarządzanie technologię i konserwację instalacji. Ponadto zajmuje się ona również projektowaniem dla swoich klientów nowych systemów oraz nadzoruje ich dostawę, montaż i rozruch.
Od roku 2001 Pieffeci zarządza linią powlekania osi FPT Industrial w Turynie. FPT Industrial zajmuje się opracowywaniem, produkcją, sprzedażą i obsługą układów napędowych pod marką CNH Industrial wykorzystywanych w pojazdach użytkowanych na drogach oraz poza nimi, a także w obrębie zastosowań morskich i wytwarzania energii. Jest jednym z ogólnoświatowych liderów w dziedzinie silników, osi i przekładni sektora przemysłowego.
Działalność Pieffeci jest ściśle powiązana z procesami produkcyjnymi FPT. W momencie ukończenia procesu montażowego w FPT świeżo złożone elementy od razu trafiają na przenośnik podwieszany prowadzący bezpośrednio do lakierni. Tutaj produkty poddawane są powlekaniu i drobnym poprawkom, a następnie przygotowywane do bezpośredniej wysyłki do magazynu FPT.
Cyfryzacja hali produkcyjnej
W 2017 roku firma Pieffeci rozpoczęła program cyfryzacji pod nazwą „Plant Supervisor”. Celem było stworzenie wzajemnie powiązanego systemu, który gwarantowałby jakość i identyfikowalność produktów, nieustannie monitorował warunki pracy i parametry procesów oraz dokonywał cyfryzacji i automatyzacji operacji, które dotąd wykonywane były ręcznie. Korzyścią ogólną miało być zwiększenie wydajności całego procesu produkcyjnego.
Pierwszym krokiem było oznakowanie wszystkich obrabianych części etykietami RFID w taki sposób, aby można było je identyfikować i śledzić za pomocą jedenastu czytników RFID. Pozwoliło to na kontrolowanie wszystkich parametrów procesów w obrębie każdego stanowiska linii powlekania. Dalsze prace obejmowały instalację czujników i siłowników w całym zakładzie produkcyjnym; wdrożenie Systemu Zarządzania Produkcją (MES) łączącego się ze sterownikami PLC maszyn oraz zakładowymi systemami informatycznymi, a także wprowadzenie zdalnie sterowanych maszyn celem poprawy kontroli nad wszystkimi parametrami powlekania.
Nowe mieszalniki farb firmy Graco
Najważniejszym celem wdrażanego programu cyfryzacji była przede wszystkim optymalizacja procesów mieszania farb dwuskładnikowych w celu poprawy jakości powłok. Nie mniej istotnym czynnikiem była również jednoczesna racjonalizacja zużycia i aplikacji farb poprzez ograniczenie konieczności wykonywania drobnych poprawek. Mając na względzie te cele, firma Pieffeci zdecydowała się na instalację nowych, wyporowych systemów dozowania ProMix PD2K firmy Graco współpracujących z robotami Gaiotto Automation montowanymi w kabinach przeznaczonych do nakładania podkładów i emalii.
Urządzenie ProMix PD2K miesza materiał w pobliżu pistoletu, co w rezultacie znacząco zmniejsza strefę przepłukiwania. Dzięki temu klienci zużywają mniej farby, ponoszą mniejsze koszty utylizacji oraz mogą dokonywać znacznie szybszej zmiany kolorów. Z kolei dzięki ograniczonej ilości mieszanego w systemie materiału urządzenie ProMix PD2K doskonale nadaje się do materiałów o krótkiej żywotności. Dodatkowo zapewniana jest również kompatybilność z materiałami na bazie kwasu.
Ścisły kontakt pomiędzy inżynierami Graco i Gaiotto umożliwił opracowanie protokołu komunikacyjnego pomiędzy sterownikami PLC różnych maszyn a MES, czego celem było zapewnienie identyfikowalności produktów, monitorowanie zużycia oraz prowadzenie konserwacji zapobiegawczych.
Nowe dozowniki firmy Graco zostały podłączone do sieci LAN za pośrednictwem specjalnych bram umożliwiających zarówno podłączenie, jak i sterowanie zdalne przy użyciu zakładowego systemu oprogramowania zarządzającego. Mieszalniki uzyskują dane o wymaganym natężeniu przepływu farby bezpośrednio ze sterowników PLC połączonych z pakietem oprogramowania MES, a wraz z końcem każdego cyklu wysyłają dane o zużyciu z powrotem do sterowników PLC, które następnie przekazywane są do MES.
Ponadto czujniki monitorują także parametry obróbki wstępnej, parametry nakładanych przez roboty powłok, rzeczywiste zużycie farb, szybkość katalizy, stan wykorzystywanych i przygotowywanych farb, warunki środowiskowe w kabinach lakierniczych oraz temperatury suszenia.
Komentarze (0)