• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  24.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 3

    Najważniejszy jest umiar 

    Aby przeciwdziałać powstawaniu powyższych wad, trzeba uzbroić się w cierpliwość, a jeśli nie chcemy czekać – zastosować metody sterowania warunkami otoczenia, tak aby przyspieszyć tempo schnięcia. Najprostszym sposobem jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu i obniżenie wilgotności powietrza, a niekiedy także wysuszenie powierzchni z zastosowaniem nawiewu. Trzeba jednak zawsze zwracać przy tym uwagę na zalecenia producenta – niektóre powłoki źle znoszą zbyt wysokie temperatury suszenia lub zbyt duży nawiew. W pierwszym przypadku może dojść do opisanego wyżej gazowania powłoki; w drugim powstanie tzw. skórka pomarańczy, czyli drobne wgłębienia widoczne pod światło.
    Także z cierpliwością nie wolno przedobrzyć: jeśli producent w karcie produktu podaje czas suszenia „od do”, powinniśmy przestrzegać górnej granicy trwania tego procesu. Zbyt długi czas suszenia może wpływać bowiem niekorzystnie na właściwości warstwy podkładowej. Dlatego tak przetrzymaną warstwę przed nałożeniem kolejnej należy z reguły odpowiednio przygotować, np. zeszlifować drobnym papierem ściernym.        

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Czas suszenia można zmierzyć

    Aby dokładnie określić czas schnięcia farby lub lakieru w danych warunkach otoczenia, można zastosować liniowy rejestrator czasu schnięcia. To proste w obsłudze urządzenie składa się ze szklanej powierzchni podzielonej na pasy, na które należy nanieść badany materiał (lakier, farbę, klej lub inne spoiwa) oraz zakończonego półkoliście wałka ze stali nierdzewnej. W trakcie badania wałek przesuwa się wzdłuż pasa naniesionej farby, a jego ślad pozwala określić czas schnięcia powłoki. Urządzenie umożliwia sterowanie prędkością przejazdu w zakresie od 1,2 do kilkudziesięciu centymetrów na godzinę. Znajomość prędkości jest tu o tyle istotna, że pozwala wyliczyć czas schnięcia: w tym celu trzeba przesunąć wózek do położenia, w którym ślad wskazuje na zaschnięcie farby, odczytać pokonaną odległość i podzielić ją przez prędkość przejazdu. 

    Agata Świderska
    agata.swiderska@lakiernictwo.net

    GALERIA ZDJĘĆ

    1 Kratery otwarte
    2 Łuszczenie się powłoki
    3 Odgotowanie powłoki (gazowanie)
    4 Osiadanie powłoki (utrata połysku)
    5 Pęcherzenie powłoki
    6 Pęcznienie powłoki (warzenie)
    7 Podnoszenie się powłoki
    8 Zacieki
    9 Zmiękczenie w rysach szlifierskich

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...