Kubek typu Zahn.
METODYKA POMIARU
Po wybraniu odpowiedniego kubka należy doprowadzić badaną próbkę cieczy oraz kubek do stałej temperatury (zazwyczaj 20°C) i sprawdzić, czy ulotniły się wszystkie pęcherzyki powietrza powstałe podczas przygotowań. Następnie, w zależności od modelu kubka, właściwy pomiar może przebiegać na dwa sposoby. Kubki laboratoryjne umieszczamy w statywie i poziomujemy. Następnie należy zatkać palcem wylot dyszy i napełnić próbką, wlewając ją powoli, tak aby zapobiec tworzeniu się pęcherzyków. Ciecz powinna równomiernie wypłynąć przez krawędź do rynienki przelewowej, a powstały menisk usuwamy zgarniakiem o prostej krawędzi. Pomiar wykonujemy poprzez równoczesne usunięcie palca z dyszy i uruchomienie sekundomierza.
Kubki zanurzeniowe dedykowane są wykonywaniu szybkich pomiarów w warunkach przemysłowych. Wyposażone są w dodatkowy uchwyt, za który trzymamy zanurzając kubek w badanej cieczy. Czas wypływu mierzony jest natychmiast po wynurzeniu kubka z kadzi produkcyjnej.
NADZÓR NAD KUBKAMI WYPŁYWOWYMI
Bezpośrednio po każdym użyciu należy umyć kubek odpowiednim rozpuszczalnikiem. Szczególną uwagę należy poświęcić dokładnemu usunięciu wyschniętych pozostałości z okolic dyszy – rozmiękczone zabrudzenia można usunąć miękką szmatką lub bawełnianym patyczkiem higienicznym, unikając stosowania metalowych narzędzi czy drutu, które mogą uszkodzić powierzchnię kubka.
Aleksandra Kowalska
Agencja Anticorr Gdańsk Sp. z o.o.
www.anticorr.pl
Komentarze (0)