Widok zakładu wewnątrz.
Historia i rozwój włoskiej firmy produkującej roboty lakiernicze
Lesta – producent robotów dla sektora lakiernictwa przemysłowego, to przykład młodej, prężnie rozwijającej się firmy, która wyszła już poza granice Włoch i od kilku lat z powodzeniem zdobywa także rynek w Polsce.
Dowodem na sukces, jaki odnosi Lesta, są liczne instalacje robotów w wielu zakładach, zwłaszcza w branży produkcji mebli. Automatyzacja i robotyzacja linii lakierniczych przynosi wiele konkretnych korzyści, o których już wiele razy można było przeczytać na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego”.
Powróćmy do początków działalności zespołu Lesty, który dzięki entuzjazmowi i pasji dla swojej pracy stworzył jedną z najbardziej prężnych firm w branży lakiernictwa przemysłowego we Włoszech. W 2010 r.
Emanuele Mazza i Marco Bresciani, którzy współpracowali już ze sobą od 2001 roku w firmie zajmującej się produkcją robotów, wraz z trzecim partnerem Federikiem Comini postanowili otworzyć swoją firmę, bazując na doświadczeniach w tym sektorze i własnych, ciągle utrzymywanych relacjach. Tak więc w 2010 r. w garażu, jako pierwszym miejscu pracy, narodziła się Lesta.
Również dzięki istotnym zleceniom, na przykład współpraca z włoską grupą Fassi, w ciągu roku Lesta potroiła swój obrót. Firma rozwijała się tak prężnie, że Emanuele i Marco zdecydowali się na produkcję robotów pod własną marką, czyli Lesta. W związku z tym działalność wymagała zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zespół powiększył się zarówno w dziale produkcji, jak i w biurach. Ważnym punktem było rozpoczęcie pracy w Europie Środkowo-Wschodniej i oczywiście w Polsce.
Pomiędzy 2012 a 2014 r. firma wprowadziła na rynek kilka typów robotów i swój flagowy model MV obecnie stosowany z powodzeniem w lakierniach proszkowych, w branży meblowej i innych. Nawiązano współpracę z dziesiątkami nowych klientów, a Lesta znalazła się w potrzebie rozwinięcia sieci biznesowej za granicą: w Ameryce Południowej, Hiszpanii, Turcji, we Francji i w krajach bałtyckich.
Rok 2015 przyniósł kolejne sukcesy dla firmy: Lesta rozszerzyła swoją działalność na Chiny i Skandynawię, a w międzyczasie wprowadziła na rynek uprzemysłowione pakiety oprogramowania do projektowania 3D. Nawiązano także ścisłą techniczną współpracę z firmą Kuka, tak więc Lesta stała się jej oficjalnym partnerem w realizacji standardowych instalacji lakierniczych, jak też tych wymagających integracji z narzędziami wspomagającymi proces malowania.
Aby stawić czoło rosnącemu zapotrzebowaniu i przeprowadzać badania dla nowych klientów, w bliskiej przyszłości firma powiększy się o nowy zakład z laboratorium do testów wyposażonym w kabinę do lakierowania na sucho i system transportu Power&Free. Nowy zakład będzie również mieścił rozbudowany dział badawczo-rozwojowy.
Obecnie Lesta, której nazwa kojarzy się z szybkością dostarczania rozwiązań i ich realizacji, i której logo oznacza „szybki” w alfabecie Morse'a, produkuje rocznie 50 robotów i zapewnia ich pełną obsługę.
Oprócz standardowej działalności związanej z obsługą, konserwacją i dostawą części zamiennych, firma zajmuje się również modernizacją, udoskonaleniem, integracją oprogramowania i symulacją offline; Lesta specjalizuje się głównie w produkcji samouczących się robotów, które odzwierciedlają wymogi Przemysłu 4.0.
Innowację stanowi całkowicie autonomiczna generacja programów lakierniczych i obsługa elementów pomocniczych przez robota, który skanuje produkowany przedmiot w strefie nakładania lakieru za pomocą kurtyny świetlnej, skanera lub kamery.
Doświadczenie, zarówno projektowe, jak i produkcyjne, szeroki wachlarz innowacyjnych produktów i konkurencyjne ceny umożliwiają firmie być w czołówce dostawców robotów dla przemysłu zautomatyzowanego lakiernictwa w sektorach drzewnym, metali i tworzyw sztucznych.
Komentarze (0)