• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  19.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Selektywne malowanie logo Instytutu Fraunhofera metodą digital painting.

    Selektywne malowanie logo Instytutu Fraunhofera metodą digital painting.

    Strona 2 z 2

    Wyniki 

    W planach badań zróżnicowano ważne składniki receptury farby: spoiwo, dodatek reologiczny, dodatek do napięcia powierzchniowego, pigmenty. Zmienia to również podstawowe właściwości powstawania farby, takie jak lepkość zespolona i (dynamiczne) napięcie powierzchniowe – dwa najważniejsze parametry w zakresie aplikacji. 
    Na podstawie tych wszystkich danych i wyników badań można zaobserwować istotne korelacje (patrz rysunek 2). Stwierdzono, że najważniejszy wpływ ma reologia. Przy czym tworzenie się kropel jest kształtowane przez lepkość przy dużym ścinaniu około 100 000 s-1 i wydłużaniu, podczas gdy na rozlewność i stabilność ruchu kropel wpływa tiksotropia i lepko-sprężyste zachowanie przy małym ścinaniu. Napięcie powierzchniowe również wpływa na aplikację, ale dynamika dodatków zwiększających napięcie powierzchniowe ma tutaj znaczenie, dlatego w rzeczywistości tylko bardzo szybko działające dodatki mogą kontrolować tworzenie się kropli.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rysunek 1. Zdjęcie tworzenia się kropli.


    Rysunek 2. Zestawienie zależności między parametrami materiału a parametrami aplikacji w digital paintingu.

    Projekt badawczy
    Instytut Fraunhofera IPA z sukcesem zakończył projekt badawczy pod nazwą „Określenie relacji struktura-właściwości farb przeznaczonych do nakładania techniką selektywnego malowania (digital painting) bez przetrysku”. Projekt został przedłożony za pośrednictwem „Forschungsgesellschaft für Pigmente und Lacke e.V (FPL)” do Niemieckiej Federacji Stowarzyszeń Badawczych „Otto von Guericke” e.V (AiF)  jako Przemysłowe Badania Wspólne (IGF) i jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi) w ramach grantu nr 20498N. Projektowi towarzyszy 20 firm z branży producentów farb, konstrukcji urządzeń i użytkowników farb z sektora motoryzacyjnego i innych. Celem projektu było stworzenie systematycznych podstaw dla procesów powlekania bez przetrysku przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów i procesów poprzez połączenie kwestii charakterystyki farby i badań nad aplikacją.

    Tłumaczenie z „Besser Lackieren” nr 3/2021

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...