• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Fot.1. Schemat obrazujący najczęstsze warianty technologii malowania „na mokro”.

    Fot.1. Schemat obrazujący najczęstsze warianty technologii malowania „na mokro”.

    Strona 3 z 4

    Przygotowanie powierzchni do malowania
    Głównie chemiczne metody przygotowania powierzchni, w tym fosforanowanie cynkowe i żelazowe. Rzadziej metody mechaniczne, obróbka strumieniowo-ścierna lub szlifowanie. Większość przedmiotów malowanych proszkowo to elementy o niskiej bezwładności cieplnej, a więc stosunkowo cienkich ściankach, stąd niebezpieczeństwo deformacji przy obróbce strumieniowo-ściernej, która z kolei jest podstawową metodą czyszczenia elementów konstrukcyjnych malowanych na mokro.

    Dostępne metody aplikacji
    Wyłącznie elektrostatyczna aplikacja proszku. Pierwsze próby pod koniec lat 50. i w latach 60. XX wieku robiono z farbami proszkowymi nanoszonymi przez posypywanie. Ta metoda miała zbyt wiele ograniczeń i dopiero aplikacja elektrostatyczna pozwoliła na szerokie zastosowanie farb proszkowych. Obecnie dostępne są dwie metody aplikacji elektrostatycznej: TRIBO (wytwarzanie ładunków na skutek tarcia) i CORONA (aktywne wytwarzanie ładunków pochodzących z generatora wysokiego napięcia). Warto pamiętać, że nie wszystkie farby proszkowe można nakładać metodą TRIBO. Zaletą tej metody jest brak efektu klatki Faradaya, wadą niska wydajność w porównaniu z metodą CORONA.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Najważniejsze normy
    PN-EN 13438:2013-10 Farby i lakiery – Organiczne powłoki z farb proszkowych do ocynkowanych zanurzeniowo lub sherardyzowanych wyrobów stalowych do celów konstrukcyjnych.
    Wymagania techniczne QUALICOAT 2021 – wymagania znaku jakości dla farb ciekłych i proszkowych na aluminium do zastosowań architektonicznych.
    Mimo że QUALICOAT nie jest normą, to nie sposób pominąć tego dokumentu, ponieważ zawiera zestaw precyzyjnie postawionych wymagań dotyczących architektonicznych zastosowań pokryć z farb proszkowych. 
    Brak norm pozwalających na ocenę odporności korozyjnej. Najczęściej badania oparte są na normie PN-EN ISO 12944-6, mimo że nie jest ona dedykowana farbom proszkowym.

    Ocena połysku


    Tabela 2. Podział stopni połysku farb proszkowych wg QUALICOAT.

    Ocena koloru

    Kolor powłok z farb proszkowych ocenia się identycznie jak kolor powłok z farb ciekłych. Poddawane są one też identycznym testom (Floryda) jak farby ciekłe. QUALICOAT stawia wymagania dotyczące dopuszczalnej różnicy koloru dla barw z grupy RAL oraz podaje dopuszczalne różnice koloru po teście klimatycznym. Znaczna tolerancja, jeśli chodzi o dopuszczalne różnice koloru jest uzasadniona ze względów technicznych, ale z punktu widzenia użytkownika może być nie do zaakceptowania. QUALICOAT dla niektórych kolorów dopuszcza różnice ΔE>3, które są widoczne nawet dla osób niemających jakiejkolwiek wprawy w rozróżnianiu kolorów.

    „Spotkania” farb ciekłych i proszkowych

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Pomiar połysku, kąt 60°.
    Fot. 3. Spektrofotometr.
    Fot. 4. Wzorniki RAL 840-HR.
    Fot. 5. Schemat malowania proszkowego.
    Fot. 6. Metoda Corona (na podstawie broszury firmy Wagner).
    Fot. 7. Metoda Tribo (na podstawie broszury firmy Wagner).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...