
Sames – wszystkie technologie od jednego dostawcy
W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym innowacyjność i precyzja stają się kluczowymi czynnikami sukcesu dla firm. Jedną z takich firm, która od lat nie tylko spełnia te wymagania, ale także wyznacza standardy w dziedzinie produkcji sprzętu do lakierowania, jest SAMES. Zajmując się produkcją zaawansowanego sprzętu lakierniczego, SAMES zdobył sobie uznanie jako lider branży, oferujący innowacyjne rozwiązania dla różnorodnych sektorów.
SAMES może poszczycić się długą historią sukcesu i innowacyjności, co sprawia, że jest jednym z najbardziej szanowanych graczy w branży. Jako jedyna firma na rynku posiada w swojej ofercie zaawansowane systemy i produkty do lakierowania ciekłego ręcznego, automatycznego, lakierowania proszkowego, dozowania i aplikowania materiałów lepkich, systemy do automotive – w tym bardzo szeroką gamę turbin z elektrostatyką oraz bez, do produktów wodnych i rozpuszczalnikowych oraz wiele innych.
Obecna oferta podzielona jest na sześć grup produktowych.
Klienci często, od wielu lat, używają tej samej technologii, która nie zawsze jest najbardziej efektywna, a jej zmiana może przynieść wiele korzyści:
- skrócenie czasu pracy,
- oszczędności farby,
- zmniejszenie zapylenia w kabinie,
- dokładniejsze domalowanie,
- szybsze zmiany kolorów,
- oszczędności na płukaniu,
- eliminowanie niebezpiecznych sytuacji,
- dokładniejsza kontrola,
- równe rozłożenie grubości powłoki i wiele innych.
Jak ważny jest dobór odpowiedniej technologii i dlaczego warto rozmawiać z profesjonalistami, pokażemy na kilku przykładach.
Producent przyczep do przewozu zwierząt
Wcześniej: standardowe pistolety kubkowe, pistolety z podłączonym zbiornikiem ciśnieniowym. Problem z domalowaniem trudno dostępnych zakamarków i szczelin. Konieczność 4−5 przejść natryskiem w tych ciężkich miejscach.
Po testach: pistolety Sames F Pro z opatentowaną wkładką Vortex, podkręcającą materiał. Pozwala to na dokładniejszą penetrację przy natrysku i pokrycie zagłębień i trudno dostępnych miejsc. Rezultatem było skrócenie pracy do dwóch przejść i osiągnięcie wymaganej powłoki.
Producent małych kontenerów na części samochodowe
Wcześniej: pistolety niskociśnieniowe HVLP, zasilane grawitacyjnie. Zużycie farby na detal 2,5 l.
Po zmianie technologii: zastosowanie niskiego ciśnienia wraz z elektrostatyką pozwoliło na osiągnięcie oszczędności rzędu 1 litra – 40% na detal (przy zachowaniu tych samych grubości powłoki). Dla klienta są to oszczędności farby, filtrów w kabinie, a dla operatorów wygodniejsza praca. Zwrot z inwestycji został oszacowany na 4 miesiące.
Producent butelek szklanych
Wcześniej: automatyczne pistolety niskociśnieniowe, 5−7 sztuk w zależności od wielkości elementów do lakierowania.
Po zmianie technologii: zastosowanie turbiny elektrostatycznej Sames 803 oraz szafy izolującej Isocube do farb wodnych. Takie rozwiązanie pozwoliło na zaoszczędzenie ponad 50% farby oraz na łatwiejsze płukanie i ustawianie szerokości strumienia na jednym urządzeniu (zamiast na 5−7 pistoletach). Powłoka dzięki zastosowaniu turbiny jest bardzo równomiernie rozłożona, a elektrostatyka pomaga osiągnąć oszczędności.