Rys. 1. Traktor – oznakowanie elementów.
Tabela 2. Wymagania jakościowe malowania przykładowego ciągnika rolniczego.
Oczywiście takie opisy powinniśmy zamieścić dla wszystkich istotnych wad z punktu widzenia naszej produkcji.
Wymagania jakościowe możemy zestawić w tabeli 2.
Przy takim zdefiniowaniu wad konieczne jest jeszcze podanie zasad przeprowadzenia oceny. Z doświadczenia wiem, że jeżeli w niewielką powierzchnię będziemy się bardzo długo wpatrywali z niewielkiej odległości, to na ogół coś wypatrzymy. Dlatego warto zapisać, że oceny dokonuje się np. w świetle dziennym z odległości jednego metra, przez czas nie dłuższy niż 30 sekund.
Podobnie możemy podejść do spraw jakości przy produkcji mebli, a nawet stolarki budowlanej. Weźmy na przykład biurko (rys. 2).
Rys. 2.
Wszystkie elementy widoczne, a więc blat, fronty szuflad po stronie zewnętrznej, zewnętrzne powierzchnie ścianek bocznych, zewnętrzna powierzchnia drzwiczek, nóżki itp. powinny być pomalowane w klasie A. Wewnętrzne powierzchnie frontów szuflad, wewnętrzne powierzchnie ścianek bocznych (te widoczne dopiero po otwarciu drzwiczek), a nawet wewnętrzna powierzchnia drzwiczek mogłyby być pomalowane w klasie B. Oczywiście w przypadku takiego mebla trzeba by nieco zmienić kryteria dla klasy B, np. wyeliminować zacieki. Wreszcie części całkowicie niewidoczne, takie jak spód blatu, dolne krawędzie ścianek itp. mogłyby być w klasie C lub w ogóle pozbawione wymagań.
Michał Jaczewski
michal.jaczewski@tikkurila.com
Komentarze (2)