• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  27.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Farby funkcjonalne – to określenie stosowane jest do farb, które oprócz ochrony i dekoracji powierzchni, pełnią jeszcze inne funkcje, czasem całkowicie zatracając swoją pierwotną rolę. Farby są prawie tak stare, jak sama ludzkość, o ich historii pisaliśmy m.in. w nr 1(93)/2015 i nr 2(94/)2015 „Lakiernictwa Przemysłowego”. Niektóre dodatkowe funkcje farb były wykorzystywane już w starożytności, jak chociażby kolory pochłaniające lub odbijające światło. W klimacie ciepłym od bardzo dawna malowano dachy lub całe domy na kolor biały lub błękitny, a w krajach północnych dominowały kolory ciemne. Najbliższy cykl artykułów poświęcimy najważniejszym farbom funkcjonalnym.

    Farby ogniochronne

    Stal, a wcześniej inne materiały, np. kości zwierząt, drewno lub żelazo były wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny do wzmocnienia newralgicznych elementów (stropów, łuków) budowli ceglanych lub kamiennych. W XIX wieku, dzięki rozwojowi przemysłu, a przede wszystkim transportu kolejowego, stal stała się ogólnie dostępnym materiałem konstrukcyjnym i nastała moda na budowle nieukrywające stali pod warstwą tynku lub cegieł, a wręcz eksponujące elementy konstrukcyjne. Ukoronowaniem tych dążeń była wystawa światowa zorganizowana w Paryżu w 1889 r., a właściwie jej centralny element – wieża Eiffla (fot. 1), tymczasowa budowla, która zaraz po wystawie miała zostać rozebrana. Od tego czasu światowe stolice prześcigały się w konstrukcjach, w których stal stanowiła jeden z głównych elementów konstrukcyjnych. Na kolejnej światowej wystawie zorganizowanej w Chicago w 1893 r. zbudowano diabelski młyn o wysokości 100 m, budowano też wiele budynków z wyglądu tradycyjnych, które opierały się na stalowym szkielecie. W tym czasie zaczęły powstawać drapacze chmur Nowego Jorku, a nawet warszawskie Hale Mirowskie (1899) lub powstałe nieco później warszawskie wieżowce – budynki Prudentialu i Pasty.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stal jest wspaniałym materiałem konstrukcyjnym, stosunkowo tanim i wytrzymałym, dającym inżynierom niemal nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Ma jednak jedną bardzo istotną wadę – wraz ze wzrostem temperatury jej wytrzymałość szybko spada (rys. 1).
    Wśród konstruktorów dominuje tendencja do tzw. odchudzania konstrukcji, a więc poszukiwania takich rozwiązań, które będą wymagały jak najmniej stali do spełnienia wymagań wytrzymałościowych w warunkach normalnej temperatury. Po wypadkach związanych z zawaleniami hal na skutek obciążenia śniegiem i/lub wiatrem zmieniono wymagania dotyczące współczynników bezpieczeństwa. W przypadku pożaru zapas bezpieczeństwa (stabilności konstrukcji) jest ściśle powiązany z tzw. masywnością elementów konstrukcyjnych oraz zachowaniem stabilności konstrukcji w z góry założonej temperaturze. Jeżeli spojrzymy na wykres zamieszczony na rys. 1, to zauważymy, że w temperaturze ok. 460°C stal zachowuje zaledwie 50% pierwotnej wytrzymałości. Z pewnym uproszczeniem możemy przyjąć, że gdyby konstruktor przyjął w projekcie zapas wytrzymałości 50%, to w wypadku pożaru do czasu osiągnięcia temperatury 460°C konstrukcja zachowałaby stabilność. W rzeczywistości proces określania bezpiecznej temperatury dla konstrukcji, nazywanej temperaturą krytyczną, jest bardziej złożony i wymaga sporej wiedzy inżynierskiej, choć dzisiaj inżynierowie mają narzędzia w postaci programów komputerowych. Jeszcze kilka lat temu zakładano temperatury krytyczne dla konstrukcji chronionych do 30 minut (R30) na 550°C, a dla konstrukcji chronionych do 60 minut (R60) na 500°C. Dzisiaj obowiązek określenia temperatury krytycznej konstrukcji spoczywa na jej projektancie, a czasy ochrony i inne specyficzne wymagania są określone w odrębnych przepisach, między innymi w Ustawie Prawo Budowlane, Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
    Jak szybko w trakcie pożaru konstrukcja może osiągnąć temperaturę 460°C? To zależy od rodzaju pożaru, czyli tego, co się pali (drewno, papier, produkty ropopochodne). Do badań materiałów budowlanych zdefiniowano kilka rodzajów pożarów, najczęściej badania europejskie opierają się na dwóch:

    • pożarze celulozowym;
    • pożarze węglowodorowym (rys 2).

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Wieża Eiffla była ikoną wystawy światowej w 1889 r.
    Rys. 1. Wykres spadku wytrzymałości stali wraz ze wzrostem temperatury.
    Rys. 2. Przyrost temperatury w czasie pożaru.
    Rys. 3. Graficzna ilustracja współczynnika masywności.
    Rys. 4. Sposób wyznaczania grubości farby ogniochronnej dla wybranego elementu konstrukcyjnego.
    Rys. 5. Przykład specyfikacji zabezpieczenia farbą ogniochronną.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...