• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Malowanie kompozytów poliestrowo-szklanych w branży kołowej farbami BESA

    Kompozyty szklane to termin określający materiał kompozytowy składający się przede wszystkim z włókien szklanych, które zostały nasycone żywicą polimerową chemo- lub termoutwardzalną. Połączone w ten sposób komponenty tworzą materiał, który jest wytrzymały, lekki, odporny na korozję. Obróbka na etapie formowania jest wygodna i umożliwia dużą elastyczność projektowania. Często w skrócie nazywane są GRP – Glassfiber Reinforced Plastics – tworzywa wzmacniane włóknem szklanym lub powszechnie włókna szklane. Właśnie te włókna szklane dają bardzo wysoką odporność mechaniczną i pozwalają tworzyć różnego rodzaju kształty. 

    Spoiwo i materiał wzmacniający są zazwyczaj używane do połączenia różnych pod względem właściwości fizycznych surowców. Ich cząsteczki nie łączą się, ale poprzez połączenie ich warstw zewnętrznych tworzą materiał kompozytowy. Istotne jest, aby składniki były kompatybilne pod względem właściwości i sposobu obróbki.
    Technologia ta początkowo wykorzystywana była w przemyśle lotniczym i zbrojeniowym, gdzie wymagane są szczególnie lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe materiały.
    Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym. Są one używane m.in. w następujących gałęziach przemysłu:

    • przemysł samochodowy (zderzaki, karoserie itp.)
    • przemysł lotniczy i kosmiczny (elementy ogonów, panele itp.)
    • budowa instalacji wodnych i sanitarnych (rury, zbiorniki, studzienki)
    • Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • przemysł chemiczny
    • turbiny wiatrowe
    • przemysł elektryczny
    • produkcja sprzętu sporto­wego itp.

    Tak jak powierzchnie metalowe (stal, cynk, aluminium), tak samo powierzchnie wytworzone z laminatów podlegają obróbce powierzchniowej, ponieważ w procesie produkcyjnym mogą powstawać ubytki w powierzchni, wtrącenia, zanieczyszczenia. Element, który zostaje wyciągnięty z formy, zazwyczaj jest zanieczyszczony i ma niskie walory estetyczne. Również warunki atmosferyczne, a przede wszystkim promieniowanie UV, powoduje degradację żywic, utratę walorów estetycznych i wytrzymałości mechanicznej. Taka obróbka powierzchniowa jest potrzebna, aby uzyskać odpowiednią czystość podłoża i powierzchniową strukturę, dzięki czemu farby będą miały znacznie lepszą przyczepność. Farby dają nie tylko szeroki wachlarz kolorystyczny i dekoracyjny, ale przede wszystkim stanowią barierę dla warunków atmosferycznych i chronią podłoże przed degradacją. 

    GRUPA CSV posiada w swojej ofercie produkty do malowania kompozytów poliestrowo-szklanych. Głównymi klientami tej branży są producenci elementów przeznaczonych do budowy pojazdów, maszyn budowlanych, obudów do pojazdów specjalistycznych, sypialni, szoferek i wielu innych zajmujących się produkcją na potrzeby branży kołowej. 
    Oferta bazuje na podkładach akrylowych i poliuretanowych zarówno przeznaczonych do szlifowania, jak również do malowania w systemie „mokro w mokro” oraz bardzo szerokim zakresie farb nawierzchniowych o bardzo wysokich walorach estetycznych i dekoracyjnych, jakie wymagane są w branży kołowej. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1
    Fot. 2
    Fot. 3
    Fot. 4
    Fot. 5

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...