• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  23.08.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Fot. 1. Wyprawki najczęściej wykonuje się w miejscach trudno dostępnych, krawędziach i spoinach spawalniczych.

    Fot. 1. Wyprawki najczęściej wykonuje się w miejscach trudno dostępnych, krawędziach i spoinach spawalniczych.

    Strona 2 z 2

    Im bardziej elementy są złożone, tym trudniej jest opracować plan malowania i na ogół wymaga on weryfikacji i korekt podczas prób w malarni. Spróbujmy opracować plan malowania elementu obudowy silnika elektrycznego (fot. 5). Na początku pomalowałbym żebra, czyli obszary 1a, 1b i niewidoczny, bo znajdujący się  po drugiej stronie, obszar 1c. Malowanie żeber wymaga wielu ruchów pistoletem nachylonym pod różnym kątem, więc będzie generować najwięcej odkurzu. Po pomalowaniu żeber pozostałe obszary będą częściowo pomalowane, należy je jednak domalować w kolejności pokazanej na rysunku. Oczywiście każdy z tych obszarów występuje również po drugiej, niewidocznej stronie obudowy.
    Malowanie szczególnie trudnych elementów wymaga, oprócz właściwego planu, zastosowania odpowiednich dysz oraz wykonywania pomiarów grubości „na mokro” (fot. 6).

    Pomiary grubości zarówno „na mokro”, jak i „na sucho” na skomplikowanych elementach, choćby takich jak przedstawiona obudowa silnika elektrycznego, mogą wiązać się z wieloma trudnościami i pułapkami. W przypadku pomiaru „na mokro” to brak lub mała ilość płaskich powierzchni, a czasami brak możliwości ustawienia grzebienia w pozycji prostopadłej w stosunku do powierzchni, na której dokonujemy pomiaru. Z kolei pomiary „na sucho” wykonywane przyrządami opartymi na metodach magnetycznych i indukcji elektromagnetycznej mogą generować błędy z powodu bliskości krawędzi i wystających elementów metalowych, np. żeber w omawianej obudowie. Dlatego do uzyskiwanych wyników pomiarów, szczególnie tych mało wiarygodnych, należy podchodzić bardzo ostrożnie. O tych sprawach pisaliśmy w „Lakiernictwie Przemysłowym” już wielokrotnie. 

    * Podobne zjawisko będzie miało miejsce w przypadku dwuteownika o wysokości poniżej 300 mm malowanego w pozycji przedstawionej na rys. 1. W takim przypadku może okazać się konieczne pomalowanie na początek wewnętrznych części półek i środnika, a na koniec wpierw dolnej zewnętrznej półki, a potem górnej zewnętrznej części półki.

    Michał Jaczewski
    olgierd.jaczewski@gmail.com

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Suchy natrysk, czyli wtopione w powłokę drobinki zaschniętej w powietrzu farby.
    Fot. 3. Dwuteownik malowany w pozycji pionowej.
    Fot. 4. Dwuteownik malowany w pozycji poziomej. Widok po wykonaniu wyprawek i pomalowaniu wewnętrznej powierzchni jednej z półek.
    Fot. 5. Element obudowy silnika elektrycznego.
    Fot. 6. Pomiar grubości „na mokro” grzebieniem malarskim.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ docent 1 7 miesięcy temu Świetny artykuł. Dziwię się że brakuje komentarzy. Na kanale YT można znaleźć sporo samouczków od domorosłych specjalistów. Tutaj widzę kunszt! Nauka od podstaw.Malowanie to nauka- trzeba zgłębiać i uzupełniać całe życie Pozdrawiam
      oceń komentarz zgłoś do moderacji