• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  20.08.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 2

    – Jak Wasza praca jest odbierana przez samych klientów?
    A.M.: – Na moim stanowisku współpracuję głównie z lakiernikami. Najczęściej jesteśmy odbierani pozytywnie, ponieważ tak naprawdę naszą rolą jest pomoc. Poprawa techniki lakierowania, znajomość wpływu doboru dyszy czy ciśnienia na to, jak będzie się zachowywała farba, stanowi znaczącą pomoc właśnie dla lakierników. Na początku współpracy bywa różnie, ponieważ czasami lakiernicy odbierają naszą pomoc jako krytykę ich pracy. Nic bardziej mylnego! Przecież prawidłowa technika oraz szeroka wiedza z tego zakresu sprawia, że ryzyko wystąpienia wad powłok wyraźnie spada, a często jest bliskie zeru. Dobre lakierowanie to po prostu mniej kłopotów dla wszystkich. Zdarza się, że klienci nie dysponują odpowiednim sprzętem do prac, które wykonują. Staramy się w takich sytuacjach przekonać klienta, pokazując korzyści kosztowo-procesowe, że zmiana sprzętu (np. odpowiedni pistolet, dysza, pompa lakiernicza) pozwoli uzyskać dużo lepsze efekty. Zatem nasze działania są nastawione na pomoc lakiernikom w ich pracy i przy redukcji kosztów procesu lakierowania. Pomimo czasami trudnych początków, nasza praca finalnie odbierana jest bardzo pozytywnie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    K.P.: – Jest dokładnie tak, jak mówi Artur. Przecież naszą rolą jest niesienie pomocy klientowi, co wymaga czasami wskazania pewnych błędów w dotychczasowej pracy. Konstruktywna krytyka, choć czasami trudna w odbiorze, służy poprawie sytuacji, a przecież o to nam wszystkim chodzi. Myślę, że odpowiedzią na to pytanie mogą być także statystyki, które pokazują, że ponad 80% naszych klientów jest z nami od ponad 10 lat. Jak pokazują dane, nasi klienci zostają z nami na dłużej, a ostatnie dwa lata to intensywny rozwój naszego działu farb przemysłowych. Nawet w czasach pandemii odnotowujemy wzrosty, co chyba jasno pokazuje jak jesteśmy odbierani. 

    – Jakie jeszcze wyzwania czekają na Was w codziennej pracy? 
    A.M.: – Oprócz wdrożeń i prezentacji, zajmuję się także interwencjami u klientów. Jestem odpowiedzialny za znalezienie optymalnego rozwiązania, gdy klient zgłasza problem z lakierowaniem. Według naszych statystyk, ale także i takich instytucji, jak Instytut Badawczy Dróg i Mostów, większość reklamacji dotyczących powłok lakierowych wynika z niedociągnięć procesowych. Natomiast z punktu widzenia klienta problemy z powłoką wynikają zazwyczaj z problemów jakościowych w farbie. Moim zadaniem jest jak najszybsze znalezienie takiego rozwiązania, aby wyeliminować niedoskonałości jakościowe. W naszej branży krąży taki żart, że dla wielu lakierników uniwersalną jednostką miary w trakcie mieszania farby z rozcieńczalnikiem (a niekiedy także z utwardzaczem) jest „GUL”. To znaczy, że jak zapytać lakiernika: „ile dodałeś rozcieńczalnika?”, to on odpowiada: „trzy GULe”, czyli biorę rozcieńczalnik i leję „gul, gul, gul”. My w swojej pracy staramy się pokazać, że takie podejście to tak naprawdę proszenie się o kłopoty. Dlatego na interwencjach sprawdzam lepkości oraz wskazuję najlepsze możliwe parametry farby do uzyskania właściwego poziomu jakości.

    K.P.: – Ja natomiast ostatnio pomagałem klientowi we właściwym lakierowaniu kolorem RAL 2007. Jest to kolor specjalny, należący do grupy trudnych i psotliwych. Wskazałem klientowi, jak prawidłowo nakładać taki kolor, ponieważ ze względu na jego trudność nie można do tego koloru podchodzić jak do każdego innego, standardowego z palety RAL. Na przykład nie powinno się go nakładać szeroką dyszą i wysokim ciśnieniem. Ten kolor jest słabo kryjący i wymaga odpowiedniej grubości oraz właściwego koloru podkładu – najczystszego, białego. Samo nakładanie koloru oraz sprzęt, jakim powinno sie to robić, bardziej przypomina estetyczne lakierowanie z branży samochodowej, o czym klient nie wiedział. Proszę zwrócić uwagę, że tutaj po raz kolejny pokazujemy nasze podejście – chcemy pomóc klientom w tym, aby ich praca była prostsza i przynosiła pożądane efekty.   

    Grupa CSV
    www.csv.pl

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ lakiernik 1 ponad rok temu Trzy gule :-) ale się uśmiałem
      oceń komentarz zgłoś do moderacji