• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Teleskopowa kabina malarska firmy Dürr

    Dürr zmodernizował istniejącą kabinę malarską dla producenta maszyn budowlanych grupy SMS w zakładzie Mönchengladbach. Założenia projektu skupiały się w szczególności na osiągnięciu jak największej sprawności energetycznej i zminimalizowaniu zajmowanej przestrzeni. Już od ponad roku kabina jest eksploatowana przez klienta i wykazuje rzeczywiste korzyści w postaci wolnych od wad powłok malarskich, niskiej emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia zużycia energii.

    Grupa SMS jest synonimem rozwiązań stworzonych dokładnie pod wymogi klienta w branży budowy maszyn, budowy całych zakładów i usług dla przemysłu metalurgicznego. W zakładzie w Mönchengladbach wytwarza się zróżnicowane gabarytowo komponenty wykorzystywane do budowy systemów rurowych, walcarek metali, jak również pras i maszyn odlewniczych. Część produkowanych komponentów montowanych jest również wstępnie na miejscu w moduły składowe całych maszyn.
    Do tej pory w firmie SMS wszystkie elementy były malowane w otwartej hali. W ramach modernizacji całego budynku postanowiono wybudować nową malarnię. Dürr kompletnie przeprojektował istniejącą przestrzeń wydzielając z niej część przeznaczoną do malowania największych elementów. Pozostałe mniejsze gabaryty malowane są, jak wcześniej, w innych częściach hali.  

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Na samym początku największym wyzwaniem było tak zaprojektować kabinę, by mieściła się w istniejącym budynku, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele przestrzeni nowym wyposażeniem. Największe elementy transportowane są do strefy malarskiej za pomocą suwnicy. Fakt ten musiał zostać uwzględniony w fazie projektowania konstrukcji kabiny. Ostatecznie okazało się, że standardowa konstrukcja kabiny, by móc spełnić wszystkie wymogi manewrowania,  przekraczałaby znacznie dostępną powierzchnie hali.

    Trzyczęściowa kabina teleskopowa

    Dürr zrealizował wszystkie postawione przed nim zadania dzięki wykorzystaniu koncepcji rozsuwanej kabiny malarskiej. Bardzo duże elementy umieszczane są za pomocą suwnicy w specjalnej strefie, przed frontem złożonej kabiny, której długość w tym momencie wynosi 6 metrów. Następnym etapem jest rozsunięcie kabiny przez operatora na malowany element, do osiągnięcia pełnych wymiarów 18 × 8,5 × 5 metrów.  

    Kabina teleskopowa sklasyfikowana jest jako typ malarni przeznaczonej do malowania pociągów, pojazdów użytkowych i innych ponadwymiarowych elementów. W firmie SMS, to przede wszystkim gabarytowe elementy maszyn o bardzo zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Malarnia została wyprodukowana w niemieckim zakładzie Dürr mieszczącym się w Karlstein. Dodatkowo urządzenie umożliwia różne tryby pracy, takie jak: malowanie, przygotowanie powierzchni, stan gotowości i suszenie.
    Proces malowania części maszyn zawiera w sobie kolejne cykle technologiczne począwszy od oczyszczenia powierzchni przez podkładowanie, nakładanie farby powierzchniowej i zabezpieczanie, a kończąc na nakładaniu farb żaroodpornych. Farby (1- i 2-składnikowe, wodne i rozpuszczalnikowe) są nakładane z wykorzystaniem ręcznych zestawów aplikacyjnych. Zestaw składa się pompy nisko- lub wysokociśnieniowej i odpowiadającego technologii pistoletu natryskowego z gamy EcoGun. W przypadku mniejszych elementów, wymagających mniejszych ilości farby, stosuje się pistolety firmy Dürr z kubkiem grawitacyjnym.
    Podawanie dużej ilości farby jest wymagane przy malowaniu dużych powierzchni lub/i nakładanych dużą grubością przy wysokiej lepkości farby. Oferta pomp Dürra jest w stanie poradzić sobie z szerokim wachlarzem farb. W przypadku farb niskiej lepkości, wodnych i rozpuszczalnikowych, gdzie wymagane są wysokie przepływy, jak np. w instalacjach transferowych, Dürr rekomenduje stosowanie pomp pneumatycznych horyzontalnych typu EcoPump HP lub elektrycznych EcoPump HPE. Dla farb o wysokiej lepkości pionowe pompy hydrodynamiczne typu EcoPump VP doskonale sprawdzają się w systemach Airless lub AirAssist. Dzięki modułowej konstrukcji, pompy firmy Dürr są łatwe w użytkowaniu i serwisie. Sprawą, która odróżnia produkty Dürr od pozostałych, jest nacisk kładziony na jakość wykonania i bardzo wysokie normy kontroli podczas produkcji. Każda pompa poddawana jest restrykcyjnej kontroli zgodnie z DIN EN 12162 w Niemczech, na specjalnie do tego wybudowanych i w pełni zautomatyzowanych stanowiskach testowych.
    – Dzięki naszej szerokiej ofercie produktowej jesteśmy w stanie zaoferować kompletny system nanoszenia farby – podkreśla Bernward Keller, menedżer odpowiadający za przygotowanie ofert technicznych w firmie Dürr Systems GmbH. – Forma dostawy pod klucz od jednej firmy stanowi dodatkowy atut dla klienta.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Gabarytowe elementy mogą być malowane wewnątrz teleskopowej kabiny, ograniczając wpływ na otaczające środowisko pracy.
    Dürr dostarcza kompletną technologię aplikacyjną zarówno dla sektora samochodowego, jak i dla przemysłu ogólnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...