Fot. 1. Ocena stopnia przygotowania podłoża stalowego po obróbce strumieniowo–ściernej.
PN-EN ISO 8502-3:2017-03
Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów – Badania służące do oceny czystości powierzchni. Część 3: Ocena pozostałości kurzu na powierzchniach stalowych przygotowanych do malowania (metoda z taśmą samoprzylepną).
Do oceny pozostałości kurzu służy taśma samoprzylepna o szerokości 25 mm i sile odlepu 190 N/m przy odrywaniu pod kątem 180° ze stalowego podłoża z prędkością 300 (±30) mm/min. Zalecany jest też wałek dociskowy umożliwiający dociśnięcie taśmy do podłoża z siłą od 39,2 do 49 N oraz lupa o 10-krotnym powiększeniu. Badanie polega na ocenie ilości i wielkości kurzu na taśmie po jej oderwaniu od kontrolowanej powierzchni po przyłożeniu do kontrastowego podłoża, np. białego i czarnego (fot. 5).
Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów – Badania służące do oceny czystości powierzchni. Część 4: Wytyczne dotyczące oceny prawdopodobieństwa kondensacji pary wodnej przed nakładaniem farby.
Norma opisuje metody oceny temperatury punktu rosy w funkcji wilgotności względnej powietrza i temperatury powierzchni, na której mogłoby dojść do kondensacji wilgoci. Ta zależność dla temperatury t≥0°C, przy ciśnieniu atmosferycznym 1001 kPa, opisana jest wzorem Magnusa:
W oparciu o ten wzór działają współczesne przyrządy do kontroli temperatury punktu rosy (fot. 6).
PN-EN ISO 8502-6:2020-11
Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Badania służące do oceny czystości powierzchni. Część 6: Ekstrakcja rozpuszczalnych w wodzie zanieczyszczeń do analizy (metoda Bresle’a).
Ocenę i obliczenie poziomu zanieczyszczeń wykonuje się w oparciu o PN-EN ISO 8502-9:2021-03
Komentarze (0)