• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 5(133)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  18.10.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Fot. 1. Pomiar temperatury farby.

    Fot. 1. Pomiar temperatury farby.

    Strona 3 z 4

    Metoda 7C 
    Przyrząd wykorzystujący prądy wirowe (rys. 4). Zasada polega na generowaniu przez sondę pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości, które generuje w będącym przewodnikiem podłożu prądy wirowe. Amplituda i faza tych prądów jest funkcją grubości nieprzewodzącej powłoki znajdującej się pomiędzy sondą a przewodnikiem (podłożem). Metoda stosowana jest do pomiaru grubości na niemagnetycznych podłożach metalowych. Wiele współczesnych przyrządów działających na zasadzie indukcji magnetycznej posiada dodatkowo możliwość pomiaru z wykorzystaniem prądów wirowych. Takie przyrządy nadają się do pomiaru grubości farb nie tylko na stali węglowej, ale i na aluminium, i na stalach stopowych, np. nierdzewnych.
    Po skończonym malowaniu ocenie inspektorskiej podlegają, choć nie zawsze, takie parametry, jak:

    • stopień wyschnięcia (utwardzenia)

    Niestety, nie ma ani normy, ani przyrządów umożliwiających w warunkach warsztatowych czy terenowych określenie stopnia wyschnięcia i utwardzenia powłok. Można się tu posłużyć tzw. świadkami, czyli blachami pomalowanymi równocześnie z ocenianą konstrukcją. Blachy te można poddać ocenie laboratoryjnej w oparciu o grupę norm (6 części) PN-EN ISO 9117 Farby i lakiery. Badania schnięcia. 
    Niestety, badania te wymagają odpowiedniego, dość drogiego oprzyrządowania i dlatego nie są dostępne dla większości malarni. W praktyce trzeba opierać się na informacjach zawartych w kartach technicznych farb. Warto zwrócić uwagę, dla jakich parametrów podano czasy schnięcia, a szczególnie:

    - dla jakiej grubości 

    Schnięcie wraz z grubością powłoki znacznie się wydłuża i nie jest to zależność liniowa, a raczej geometryczna. Przykładowo, jeżeli dla grubości DFT 40 µm producent podaje, że suchość pyłową powłoka uzyskuje po 1 godzinie, to przy 80 µm nie będą to 2, tylko 4 godziny.

    - dla jakich temperatur 

    Producenci podają czas schnięcia w określonej temperaturze, wyższa temperatura skróci ten czas, ale niższa go wydłuży i to czasami znacznie. Poniżej pewnych temperatur, na ogół 5°C, w farbach epoksydowych nie zachodzi reakcja utwardzania. Są farby ze specjalnymi zimowymi utwardzaczami, które utwardzają się nawet w minus 10°C. Czas utwardzania w niskich temperaturach przebiega naprawdę bardzo wolno. Proces utwardzania może trwać nawet kilka miesięcy. Warto o tym pamiętać, jak planujemy malowanie w okresie zimowym.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Poprawny strumień farby, chociaż byłoby lepiej, gdyby malarz prowadził pistolet prostopadle do malowanej powierzchni.
    Fot. 3. Przykładowe rodzaje grzebieni malarskich.
    Fot. 4. Przyrząd do pomiaru grubości powłoki metodą 6B – nacięcia klinowego (metodą mikroskopową) i rysunek obrazujący zasadę pomiaru (przekrój nacięcia i widok nacięcia w mikroskopie pomiarowym).
    Fot. 5. Pomiar metodą oderwania magnesu stałego. Im mniejsza siła oderwania magnesu, tym większa grubość powłoki niemagnetycznej.
    Fot. 5. Przykład przyrządu opartego na metodach 7 B.2 i 7 C.
    Fot. 5. Badanie odrywowe.
    Fot. 6. Siatka nacięć.
    Fot. 7. Nacięcie X.
    Fot. 8. Pomiar połysku.
    Rys. 1. Zasada pomiaru grubości warstwy mokrej WFT.
    Rys. 2. Zasada działania sondy Halla (1 – półprzewodnik [element Halla], 2 – powłoka malarska, 3 – podłoże stalowe, 4 – magnes, U – napięcie generowane przez półprzewodnik, I – prąd zasilający).
    Rys. 3. Zasada pomiaru grubości metodą indukcji magnetycznej (1 – stalowe podłoże; 2 – powłoka malarska; 3 – rdzeń ferromagnetyczny; 4 – zmienne pole magnetyczne; 6 – uzwojenie pierwotne, zasilające; 5 – uzwojenie wtórne, generujące sygnał pomiarowy).
    Rys. 4. Zasada pomiaru grubości z wykorzystaniem prądów wirowych (1 – ferrytyczny rdzeń sondy, 2 – pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, 3 – powłoka, 4 – metalowe podłoże, 5 – wzbudzone prądy wirowe, I– prąd wzbudzania, U = f(t) – sygnał pomiarowy).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...