Powłoki po teście gięcia na stożku.
Dodatkowo farby możemy podzielić również z uwagi na rodzaj rozpuszczalników lub ich przeznaczenie:
- Wodorozcieńczalne – jest to rodzaj farb nietolerujących jakichkolwiek zanieczyszczeń na malowanej powłoce, obiekt pokrywany musi być przygotowany minimalnie do stopnia czystości Sa 2,5. Stosowanie ich ogranicza lotne związki organiczne w porównaniu do odpowiedników rozpuszczalnikowych oraz zwiększa bezpieczeństwo, redukując możliwość wybuchu
- Rozpuszczalnikowe – składniki chemiczne używane na etapie produkcji. Ich odparowanie (zamiana w gaz) powoduje rozpuszczenie substancji powłokotwórczej.
- Ognioochronne – produkty, których głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji przed działaniem temperatury podczas pożaru poprzez puchnięcie (zwiększanie swojej objętości) oraz uwalnianie się wody zawartej w składnikach, możemy je podzielić na typy: X, Y, Z1, Z2 oraz kategorie odporności: R15, R45, R60, R75, R90, R120, R240, gdzie litera R oznacza nośność ogniową, natomiast cyfra czas ochrony przed płomieniami.
- Termoodporne – są to powłoki, które są odporne na temperatury do 650°C, jednak w niektórych przypadkach pełne utwardzanie następuje w temperaturze 200°C. Są wykonywane na żywicach alkidowych, etylokrzemianowych i silikonowych.
- Pochłaniające wilgoć – dzięki mikroporom (ich wysokość waha się od 1 do 100 µm) powłoka wiąże wilgoć i uwalnia ją w okresie suchym, istnieją powłoki mogące zmagazynować do 0,5 l wody na 1 mkw.
- Farby tłumiące hałas (wibracje) – są to powłoki stosowane w pojazdach, autobusach, pociągach, halach produkcyjnych, gdzie cienkie blachy rezonują i przenoszą niepożądany hałas. Powłoka, dzięki strukturze powierzchni oraz żywicom, „tłumi” nieprzyjazne wibracje.
- Farby antyporostowe – powłoki stosowane w przemyśle stoczniowym zapobiegają przyklejaniu się organizmów do kadłubów statków morskich. Dzięki tym powłokom możemy ograniczyć czyszczenie burt, oszczędzają czas i pieniądze.
- Farby proszkowe – dostarczane są w postaci proszku. Do ich produkcji używa się żywic chemoutwardzalnych, takich jak epoksydy, poliestry, akryle i poliuretany. Farby proszkowe są stosowane głównie do malowania wyrobów w przemyśle metalowym. Typowymi grupami wyrobów są: systemy oświetleniowe, sprzęt gospodarstwa domowego, meble i rowery. Poliamid, polietylen i chlorek poliwinylu używane są jako żywice bazowe do wyrobu termoutwardzalnych powłok. Proszek jest nanoszony na powierzchnię metodą flotacyjną, tworząc warstwę, która po podgrzaniu ulega stopieniu, przylegając szczelnie do powierzchni. Farby proszkowe są na ogół aplikowane metodą napylania elektrostatycznego. Proszek przylega do przedmiotu metalowego, który jest uziemiony. Ostateczna powłoka formowana jest na skutek reakcji chemicznej zachodzącej w temperaturze od 150 do 200°C. Powłoki proszkowe tworzą warstwę szczelnie przylegającą do podłoża, odporną na czynniki mechaniczne i chemiczne.
Komentarze (0)