• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Powłoki po teście gięcia na stożku.

    Powłoki po teście gięcia na stożku.

    Strona 3 z 3



    Wszystkie wymienione powyżej farby mają swoje wady (ograniczenia) i zalety, jednak trzeba pamiętać, iż napylając powłokę pistoletem mamy duży współczynnik strat, spora część mieszaniny, którą lakierujemy, nie osiada na lakierowanym elemencie, który chcemy chronić, dodatkowo wymogi nałożone na lakiernie mówią o emisji szkodliwych związków organicznych. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne stosując farby o wysokiej zawartości części stałych, dzięki czemu obniżymy ilość lotnych związków organicznych (LZO) do atmosfery. 
    Po przeanalizowaniu tabeli możemy stwierdzić, że koszty lakierowania wzrastają nam o 100% (koszty podrażają: system 3-warstwowy w porównaniu do systemu 2-warstwowego oraz dodatkowe prace związane z przygotowaniem powierzchni z P2 na P3 według normy PN ISO 1090-2) i rośnie odporność korozyjna w testach komory solnej, jednak spada nam wynik zginania na stożku próbek. Trzeba też pamiętać o tym, jeśli mamy powłokę bardziej strukturalną (matową), że łatwiej się taka powłoka brudzi, przez co szybciej się niszczy. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W projektowaniu oraz kalkulowaniu trzeba również pamiętać o stratach, jakie ponosimy podczas lakierowania w natrysku (airless). 
    Dodatkowym aspektem jest siła krycia – kolor podkładu ma znacznie, jeżeli chodzi o wygląd ostateczny powłoki, ponieważ na zakrycie podkładu np. w kolorze ciemnym lakierem RAL 1021 zużyjemy bardzo dużo powłoki. Ograniczyć koszty można poprzez zastosowanie techniki lakierowania mokro na mokro, jednak niesie ona ze sobą spadek oceny wizualnej powłoki. 
    Wszystkie przedstawione badania dowodzą tego, że system musi być dobrany odpowiednio do warunków, w których będzie pracował. A kontrola oraz pola referencyjne do procesu ochrony gwarancyjnej klienta, jak i wykonawcy muszą być dobrze zaplanowane i przeprowadzone zgodnie z 12944-8. Ponieważ technika lakierowania ciekłego jest jedną z najstarszych technik malarskich znanych człowiekowi, jest ona, na razie, niezastąpiona z uwagi na to, że niewielkim kosztem możemy uzyskać wymarzony kolor warstwy nawierzchniowej. Dzięki szerokiemu asortymentowi farb oraz prostej technice lakierowanie natryskowe pozostanie z nami jeszcze na wiele lat.        

    Bartosz Zubrzycki
    Metal-Fach Sp. z o.o.  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Budowa farby.
    Próbka po teście komory solnej (gruntoemalia).
    System 1-warstwowy.
    System 2-warstwowy. po 720h w komorze solnej.
    W tabeli są podane dane z normy 12944-5 oraz wyniki otrzymane w laboratorium Metch-Fachu. Testy mechaniczne po starzeniu w komorze, x-z uwagi na grubość powłoki badanie nie jest wykonywane 1 – ocena doskonała, 10 – ocena niedostateczna; podane ceny są wartościami teoretycznymi (nie uwzględniają współczynnika strat oraz robocizny) P – pękanie, Z – zmarszczenie, O – odejście od stali, B – brak zmian, (B) – wartość zmierzona. Wszystkie przykładowe wyniki podane w tabeli zostały opracowane na próbkach ze stopniem przygotowania powierzchni Sa 2,5. Wyniki z próbek szpachlowanych zostały umieszczone w celach informacyjnych, ponieważ elementy szpachlowane możemy spotykać nie tylko w autach, które były naprawiane w warsztacie blacharskim, ale również w używanych maszynach.
    Powłoki po teście gięcia na stożku.
    Przykłady testów typu Pull-off przed oraz po ekspozycji w komorze UVB oraz komorze solnej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...