• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  16.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Nowe centrum ROTOVER i4-220p

    Nowe centrum ROTOVER i4-220p

    Strona 2 z 3


    Wnętrze nowego kosza ROTOVER i4-220p

    Nowy ROTOVER i4-220p
    W 2019 roku Imel rozpoczął duży projekt badawczo-rozwojowy dla całkowicie nowego i innowacyjnego ROTOVER-a. Określono wytyczne w następujący sposób: 

    • redukcja zużycia i kontrola,
    • dokładność ilości farby dozowanej w danym momencie,
    • łatwość obsługi i konserwacji,
    • ulepszona, jednolita powłoka,
    • przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i ochrony środowiska,
    • zarządzanie cyklami lakierniczymi (możliwość tworzenia, modyfikacji i dostępu do kartoteki głównej cyklu).

    Innowacyjne musiały być przede wszystkim aspekty mechaniczne i konstrukcyjne systemu. Dlatego Imel zdecydował się zintegrować nowego ROTOVER-a i4-220p z dwuobwodowym systemem ogrzewania gorącym powietrzem, który umożliwia szybkie i równomierne ogrzewanie elementów wewnątrz komory bez wpływu na przepływ powietrza natryskowego. Skutkuje to szybkim osiągnięciem wymaganego punktu wwadanego temperatury, z precyzyjnym utrzymaniem temperatury (±1°C) podczas faz natryskiwania i suszenia końcowego. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Konwencjonalny system natryskiwania produktu został więc zastąpiony bardziej wydajnym, wyposażonym w automatyczny pistolet HVLP zapewniający redukcję nadmiernego rozpylenia, zasilany przez pompę zębatą, która dostarcza pożądane natężenie przepływu poprzez regulację obrotów silnika. Dzięki temu w każdej chwili można poznać ilość zużytego produktu, z dużą dokładnością i w czasie rzeczywistym. 
    Kolejne innowacje wynikały z potrzeby przetwarzania przez wykonawców wszystkich rodzajów materiałów przy użyciu różnych rodzajów produktów. Nowy ROTOVER i4-220p jest wyposażony w różne kosze, które można w pełni dostosować do potrzeb klienta i sprawnie wymienić dzięki nowemu systemowi szybkiej wymiany − od klasycznych koszy Imel z wyjmowanymi sektorami do ośmiokątnych lub okrągłych koszy we wszystkich rozmiarach. Dzięki temu nawet małe partie mogą być przetwarzane w ramach tej samej maszyny, bez konieczności posiadania różnych rozmiarów instalacji. Maszyna posiada również certyfikat ATEX, dzięki czemu każdy rodzaj produktu na bazie rozpuszczalnika może być bezpiecznie rozpylany bez ryzyka wycieku toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu operatorów.


    Wśród zalet ROTOVER-a znajduje się poprawa jednorodności powłoki

    Platforma i4smallparts i funkcje łączące 
    Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy tworzeniu własnej platformy 4.0 do zarządzania dużymi danymi gromadzonymi przez zakłady lakiernicze, zwanej i4paintshop, dział R&D firmy Imel opracował pakiet i4smallparts MES do zarządzania, planowania i kontroli instalacji ROTOVER. Podłączona do różnych baz danych (dane główne klientów, dane główne produktów, dane główne cyklu-receptury), platforma ta umożliwia zarządzanie centrum ROTOVER składającym się z jednej do kilku maszyn oraz monitorowanie produkcji. 
    Guglielmo Gatti, który uczestniczył w testach produkcyjnych, opisuje to rozwiązanie w następujący sposób: − Konfiguracja jest prosta, przyjazna dla użytkownika i skuteczna − zapewnia. − Operatorzy wchodzą w interakcję z łatwą w obsłudze maszyną sterującą PLC, która umożliwia również pracę samodzielną, z możliwością lokalnego przechowywania receptur. Może to być pierwsza inwestycja dla tych firm, które chcą zacząć od jednej maszyny. Jednak po podłączeniu do różnych maszyn i4smallparts umożliwia również ładowanie zleceń produkcyjnych i planowanie obróbki partii poprzez rozdzielanie wymaganych programów powlekania na różne maszyny. Ostatecznie wyszliśmy poza pojęcie „maszyny”: mamy teraz innowacyjny system, który umożliwia pracę z taką samą prostotą, jak w przypadku instalacji ROTOVER starej generacji, a jednocześnie gwarantuje powtarzalność dzięki obecności stale aktualizowanej bazy danych cykli.

    Na koniec każdego cyklu automatycznie drukowany jest arkusz danych produktu zawierający wszystkie rzeczywiste dane procesowe z maszyny oraz wszelkie zmiany wprowadzone przez operatora do oryginalnej receptury. Pozwala to na konsultację już wyprodukowanych partii, dzięki czemu wszelkie niezgodności stwierdzone przez klientów końcowych mogą być obiektywnie zwalczane.
    Wszechstronność systemu i4smallparts pozwala również na częściowe dostosowanie go do potrzeb klienta oraz umożliwia zintegrowanie go z systemami ERP już obecnymi w firmie. Jeśli firma nie jest wyposażona w system ERP, platforma ta może w rzeczywistości działać zarówno jako MES, jak i system ERP. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...