• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Wywiady

    Wydanie nr: 5(133)/2021

    Artykuły branżowe

    Wywiady

    ponad rok temu  18.10.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4

    – Jaka jest obecnie, w dobie pandemii COVID-19, kondycja branży konstrukcji stalowych? Co o niej decyduje w głównej mierze, prócz oczywiście wielkości zleceń zwłaszcza z najważniejszych sektorów, czyli budownictwa infrastrukturalnego i energetyki? Może np. przeszkody formalne, legislacyjne, organizacyjne napotykane przez firmy wykonawcze przed i w trakcie realizacji inwestycji bądź liczne kontrole, nadmiar koncesji itp.?

    – Największym wyzwaniem, o czym już mówiłem, jest zwyżka cen materiałów do produkcji w nienotowanej dotąd skali. Rośnie cena energii, transportu, pojawiają się nowe podatki. Np. wprowadzono w tym roku podatek dla spółek komandytowych, będą się rozliczać tak jak spółki z o.o. Czy w dobie pandemii powinno się wprowadzać kolejne obciążenia dla biznesu? Pytanie retoryczne. Koszty produkcji bardzo wzrosły, a kontrakty były zawierane, jak już wspominałem, przykładowo czy rok wstecz i bazowały na ówczesnych cenach. A klienci nie palą się do renegocjacji.

     
    – Na początku br. PIKS została przyjęta w poczet członków Europejskiej Konwencji Konstrukcji Stalowych, wielce prestiżowej i wpływowej paneuropejskiej organizacji branżowej. Jakie oczekiwania wiąże Pan z tym akcesem?

    – Gdy obejmowałem funkcję prezesa PIKS w 2018 r. dowiedziałem się, że Polska jako jedyny kraj nie jest reprezentowana w tej organizacji. Byłem wielce zdziwiony, że izba, będąca reprezentantem branży konstrukcji stalowych, będącej w trójce największych ich producentów na Starym Kontynencie, nie jest członkiem tego europejskiego forum. Byłem zażenowany tą sytuacją podczas spotkania przedstawicieli izby z moim udziałem przed ponad dwoma laty z Austriacką Izbą Konstrukcji Stalowych.
    Przedstawiłem ten problem na walnym zgromadzeniu PIKS w czerwcu 2019 r. Doszło wówczas do burzliwej, niemniej konstruktywnej dyskusji, były głosy za i przeciw wstąpieniu do ECCS, ale znaczną większością głosów to gremium dało nam carte blanche, aby zainicjować procedurę przystąpienia. Nasz głos powinien być słyszany na tym forum, tam zapadają decyzje w wielu sprawach dotyczące również kwestii prawnych istotnych dla branży konstrukcji stalowych. Staramy się to zmienić, chcemy, żeby nasi przedstawiciele reprezentowani byli w komitetach technicznych, żebyśmy uczestniczyli w tworzeniu nowych norm, mogli zgłaszać pomysły. W maju br. zostali powołani reprezentanci izby do struktur ECCS – zarządu wykonawczego, działu promocji i zarządu ds. technicznych. Ten fakt spotkał się z uznaniem członków organizacji z krajów w niej zrzeszonych i jej przewodniczącej. Myślę, że członkostwo PIKS w tym branżowym forum przyniesie wymierne korzyści.      

         
     

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...