• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wywiady

    Wydanie nr: 2(142)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wywiady

    ponad rok temu  09.06.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    − Na co inwestorzy, Pana zdaniem, powinni zwrócić uwagę na wstępnym etapie projektowania linii lakierniczej? 
    − W wielu przypadkach właściwe rozplanowanie i wyposażenie hali jest bagatelizowane w fazie projektowania. Po rozpoczęciu produkcji niektórych zmian nie da się, niestety, już wprowadzić lub jest to zbyt kosztowne. Na dziś również wymagania budowlane i środowiskowe nakładają wiele wymogów, które powinny być przewidziane przed uruchomieniem lakierni. Przykładem może być tutaj posadowienie tuneli przygotowania powierzchni na specjalnej żywicy chemoodpornej, kabiny do malowania proszkowego muszą być umieszczone na specjalnych posadzkach antyelektrostatycznych, nie możemy również pominąć odpowiedniej wentylacji. Ilość wymiany powietrza powinna być znormalizowana i dostosowana do polskich norm, jak również aspekty związane z systemami przeciwwybuchowymi. Wprowadzona przez nas hermetyzacja produkcji jest także niezwykle istotna.

    − W Polsce funkcjonuje wiele firm, które oferują rozwiązania dla malarni proszkowych. Czy rynek lakiernictwa proszkowego, Pana zdaniem, jest wciąż chłonny i będzie się rozwijał?
    − Jak najbardziej, rynek polski jest bardzo dynamicznym rynkiem. Bardzo wiele firm zachodnich przenosi swoją produkcję na teren Polski, dzięki czemu zapotrzebowanie na lakiernie proszkowe ma tendencję rosnącą. W związku z rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska, coraz więcej firm zmienia technologię z malowania ciekłego, zwłaszcza rozpuszczalnikowego, na malowanie proszkowe. Rozwój rynku farb proszkowych wiąże się też ze wzrastającymi i bardziej rygorystycznymi wymaganiami ochrony środowiska i ekologią. Przy malowaniu proszkowym nie występują lotne związki organiczne.

    − Oprócz malarni proszkowych proponujecie również szeroką ofertę farb proszkowych? Jak wygląda rozwój tego segmentu rynku?
    − Rynek farb proszkowych również bardzo się rozwinął. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z farbami proszkowymi, na rynku było dostępnych około dziesięciu podstawowych kolorów. Wcześniej współpracowaliśmy z firmą Ecopolifix, która została wykupiona przez japońską grupę KANSAI HELIOS i w tym momencie dystrybuujemy farby właśnie tego producenta. Na dziś mamy pełną kolorystykę w palecie RAL, PANTONE czy NCS i jesteśmy w stanie zaoferować farbę w każdym kolorze, jakiego potrzebuje klient. Oprócz dowolnej kolorystyki i różnych efektów, możemy oferować farby o dowolnym przeznaczeniu, takie jak np. farby antyrefleksyjne, antystatyczne, odporne na UV, farby antybakteryjne, antypoślizgowe z certyfikatem QUALICOAT.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...