Nowa lakiernia firmy Alucrom w Oleśnicy należącej do globalnej korporacji Midroc.
Charakterystyka i poszczególne fazy procesu KTL
Po zawieszeniu w strefie załadunku linii nielakierowanych detali na trawersach oraz wyborze numeru klienta w systemie informatycznym przez operatora, system transportowy automatycznie przesuwa trawers do wanien KTL.
W wannach wstępnych, w których zanurzane są części, przechodzą one proces odtłuszczania, fosforowania. Dzięki tym procesom zapewniana jest najlepsza przyczepność lakieru do powierzchni, również na krawędziach. Następnie detale zanurzane są w wannach lakierniczych, w których farba nanoszona jest za pomocą elektrolizy. Nadmiar farby spłukiwany jest w ostatnich basenach procesu, gdzie poprzez system filtrów i instalację ściekową oddzielana jest farba od wody zawierającej ścieki alkaliczne. Farba wraca z powrotem do procesu KTL, natomiast zanieczyszczona woda jest utylizowana w oczyszczalni ścieków.
Przyjazne dla środowiska farby wodne
Po opuszczeniu procesu KTL trawersy automatycznie transportowane są do pieca. Wypalanie odbywa się w trzech fazach. Faza wstępna to wprowadzenie wilgotnych części, gdzie poddawane są suszeniu, faza właściwego wypalania oraz ostatnia faza, w której następuje schładzanie części.
Po opuszczeniu pieca elementy (jeżeli nie przechodzą do procesu proszkowego) trafiają do strefy demontażu z zawieszek i pakowania, następnie są wysyłane do klienta.
Kataforeza to zysk dla klientów w postaci skrócenia czasu procesu lakierniczego, możliwości lakierowania elementów o skomplikowanych kształtach, uzyskiwania jednakowej grubości powłoki na całej powierzchni lakierowanego elementu, najwyższa klasa odporności na korozję detali lakierowanych tą metodą.
Lakiernie firmy Alucrom gotowe są nawet na najtrudniejsze zadania, a doświadczony personel udzieli porad technicznych związanych z doborem odpowiedniego procesu lakierniczego.
Robert Przyłucki
Komentarze (0)