Ogólny widok na część malarni Midroc Alucrom: po lewej linia przygotowania powierzchni wraz z KTL.
Sprawne połączenie dwóch różnych linii: malowania kataforetycznego oraz proszkowego
Pełna automatyzacja procesu lakierowania kataforetycznego oraz proszkowego w jednym ciągu technologicznym to był priorytet postawiony głównemu projektantowi i wszystkim dostawcom urządzeń do nowo budowanej malarni Midroc Alucrom. Specjalizuje się ona w obróbce powierzchni detali dla przemysłu motoryzacyjnego. Zadanie zostało wykonane w 100 procentach.
Midroc Alucrom to nowoczesne, przemysłowe lakiernie, wchodzące w skład grupy Midroc należącej do globalnego szwedzkiego koncernu, które specjalizują się w nakładaniu najbardziej zaawansowanych powłok antykorozyjnych i lakierniczych. Malowanie na mokro, lakierowanie proszkowe, malowanie kataforetyczne (KTL), śrutowanie, fosforanowanie, oxsilanowanie – to pełna oferta usług zakładów obróbki powierzchniowej grupy Midroc.
Z usług korzystają firmy z branży automotive, producenci pojazdów szynowych, maszyn budowlanych, rolniczych, przemysł elektromechaniczny, producenci autobusów i naczep. Już sama mnogość branż świadczy o konieczności zachowania najwyższych standardów związanych z nakładaniem powłok.
Od momentu założenia firmy w 2003 roku do chwili obecnej powstało w Polsce pięć nowoczesnych lakierni Midroc Alucrom zlokalizowanych w Bykowie (dwie), Dębskiej Woli koło Kielc, Janowie Lubelskim i ostatnia inwestycja w Oleśnicy.
– Projekt ten dedykowany jest w znacznej mierze dla producentów z branży automotive, gdyż tutaj należy spełniać najbardziej rygorystyczne normy z zakresu jakości powłok antykorozyjnych w połączeniu z najostrzejszymi normami ochrony środowiska – mówi Robert Przyłucki, specjalista ds. sprzedaży w firmie Midroc Alucrom.
Hala o powierzchni ok. 3500 mkw., w której zainstalowane są linia KTL i linia proszkowa, podzielona jest na kilka stref: strefę śrutowania, strefę zakładania i ściągania detali, strefę lakierowania kataforetycznego, strefę z piecami lakierniczymi, strefę malowania proszkowego. Wszystko połączone automatyczną linią transportu, która jest sterowana elektronicznie, linia rozpoznaje detale klienta i dobiera proces zgodnie z przygotowanymi wcześniej przez technologa danymi.
Etap projektu i realizacji inwestycji
Zadanie opracowania projektu całej lakierni powierzono polskiej firmie TECH-MAL, która była także głównym wykonawcą inwestycji, w tym strefy przygotowania powierzchni i KTL wraz z dedykowanym jej systemem transportu, pieców suszarniczych, tuneli ochładzania i neutralizatora ścieków.
Warto dodać, że ta sama firma realizowała inwestycję dla Midroc Alucrom w Bykowie (tam powstała automatyczna lakiernia ciekła ze zrobotyzowaną kabiną malarską). Jeżeli chodzi o strefę malowania proszkowego, to inwestor zdecydował się na zakup kabiny i urządzeń aplikacyjnych firmy Gema. Natomiast system transportu P&F to efekt pracy konstruktorów firmy Schierholz. To właśnie połączenie dwóch różnych systemów przenośników firm TECH-MAL i Schierholz zapewniających transport detali w taki sposób, aby nie było konieczności ręcznego ich przekładania w strefie przygotowania powierzchni, okazało się sporym wyzwaniem, z jakim firmy te poradziły sobie bez większych problemów, co potwierdza sprawne ich funkcjonowanie w praktyce. – Zależało nam nie tylko na automatyzacji procesów technologicznych, ale także takim zaplanowaniu całego systemu transportu, by zapewnić ciągłość pracy od momentu zawieszenia detali w strefie załadunku, aż do ich zdjęcia w obszarze rozładunku, bez ingerencji pracownika na jakimkolwiek etapie obróbki powierzchniowej – wyjaśnia Emilia Domańska, technolog w firmie Midroc Alucrom. – Jest to niezmiernie ważne nie tylko z powodów ekonomicznych czy czasowych, ale chodzi nam także o wyeliminowanie jakichkolwiek błędów w transporcie, które mogłyby spowodować pomyłkę i utrudnić identyfikację wyrobów.
Komentarze (0)