Ogólny widok na część malarni Midroc Alucrom: po lewej linia przygotowania powierzchni wraz z KTL.
Malowanie proszkowe
Niektóre detale wymagają dodatkowo malowania proszkowego, zatem takie wyroby, po odpowiedniej obróbce, kierowane są do kabiny firmy Gema do szybkiej zmiany kolorów. Wyposażona jest w dwa manipulatory z automatycznymi pistoletami oraz dodatkową aplikację ręczną zainstalowaną w przeszklonym wejściu, wykorzystywaną jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Generalnie proces malowania proszkowego odbywa się w sposób automatyczny, bez potrzeby ingerencji operatora.
Sercem systemu jest centrum proszkowe OptiCenter z zamkniętym obiegiem proszku, którego głównym elementem jest zamknięty zbiornik proszkowy OptiSpeeder, odpowiedzialny za automatyczne przygotowanie i fluidyzowanie farby, w tym automatyczne dozowanie proszku świeżego i z odzysku. Mała ilość proszku w obiegu sprzyja optymalizacji procesu malowania oraz pozwala na szybkie opróżnienie układu z proszku przy zmianie koloru.
Podsumowanie
Linie lakiernicze funkcjonują od ponad pół roku, zatem można już pokusić się o pierwsze opinie na temat ich pracy. – Szczególnie trudnym wyzwaniem projektowym i montażowym dla TECH-MAL był przeładunek z systemu transportu P&F firmy Schierholz na (i przez) system transportu linii wannowej TECH-MAL – ocenia E. Domańska. – Jest to ważne zagadnienie z punktu widzenia między innymi identyfikacji wyrobu przekazywanego między wspomnianymi systemami transportu. Zgodnie z założeniami proces ten przebiega sprawnie i bez problemów.
Grzegorz Petka
grzegorz.petka@lakiernictwo.net
Komentarze (0)