• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Raport

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    EA informuje, że jest to pierwsze badanie, które wykazało, że przemysł lakierniczy jest sektorem o największym udziale w pierwotnych wyciekach mikroplastiku.

    − Intencją tego badania nie jest krytykowanie farb, ale zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości na ten temat, tak aby utorować drogę do lepiej zarządzanego systemu farb, w którym mogą one w pełni wykorzystać swoją wartość bez narażania zdrowia naszego środowiska − powiedział Julien Boucher, który jest również założycielem EA.
    W badaniu zauważono, że chociaż farby mają największy udział w tym procesie, to „nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ farby stanowią wartość dodaną poprzez ochronę obiektów przed degradacją środowiskową i korozją” stosowaną w infrastrukturze. Zwiększa to żywotność obiektów i eliminuje potrzebę częstej wymiany lub konserwacji, wraz z towarzyszącym jej wpływem na środowisko.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Prezes firmy Pinovo, Declan McAdams, powiedział, że badanie powinno być „sygnałem alarmowym dla branży farb”. − Potrzebujemy systemowej zmiany w stosowaniu i zarządzaniu farbami, teraz, gdy te wyniki rzuciły światło na zakres powodowanych zanieczyszczeń − twierdzi Declan McAdams. − Z zadowoleniem przyjmujemy niedawną decyzję Komisji Europejskiej o zwróceniu uwagi na farby jako źródło mikroplastiku. Jest to duży krok we właściwym kierunku. 
    Z pełnym opracowaniem można zapoznać się na stronie www.e-a.earth. 

    Inne badania dotyczące mikroplastiku
    W październiku 2021 r. w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Plymouth i Morskie Stowarzyszenie Biologiczne (MBA) zaobserwowano, że płatki farby mogą być jednym z najliczniejszych rodzajów cząstek mikroplastiku występujących w oceanie.

    W badaniu opublikowanym w Science of the Total Environment pobrano 3600 próbek z północnego Oceanu Atlantyckiego. Każdy metr sześcienny wody morskiej zawierał średnio 0,01 płatków farby, a następnie 0,16 cząstek włókien mikroplastikowych na metr sześcienny. 
    − Cząstki farby były często pomijanym składnikiem morskich mikroplastików, ale to badanie pokazuje, że są one stosunkowo obficie występujące w oceanie. Obecność toksycznych metali, takich jak ołów i miedź, stanowi dodatkowe zagrożenie dla dzikich zwierząt − powiedział Andrew Turner, główny autor badania i profesor nadzwyczajny nauk środowiskowych na Uniwersytecie w Plymouth. 
    Płatki farby zawierały również duże ilości ołowiu, żelaza i miedzi, ponieważ powłoki miały właściwości przeciwporostowe i antykorozyjne. Naukowcy wyjaśnili, że może to stanowić zagrożenie dla oceanu i życia morskiego. 

    Redakcja 
    redakcja@lakiernictwo.net

    GALERIA ZDJĘĆ

    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
    Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ OriNogami 1 ponad rok temu "...badanie oparto na roku bazowym 2019, w którym globalne zapotrzebowanie na farby wyniosło 52 tony..." 52 tony? jakoś trochę mało..
      oceń komentarz zgłoś do moderacji