• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Raport

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  30.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Strona 2 z 6

    Kontrolowane uwalnianie i powierzchnie kontaktowe

    Czym właściwie jest powłoka antybakteryjna? Generalnie zalicza się ją do bardzo szerokiej grupy powierzchni biobójczych obejmujących m.in. podłoża naturalnie przeciwdziałające rozwojowi drobnoustrojów (takie jak miedź wykorzystywana coraz częściej do produkcji elementów układów wentylacji i klimatyzacji), a także tzw. powłoki superhydrofobowe, które dzięki bardzo dużemu kątowi zwilżania (>150º) odpychają kropelki cieczy, tworząc niesprzyjające warunki do rozwoju drobnoustrojów. W przeciwieństwie do nich powłoki antybakteryjne nie tyle jednak przeciwdziałają tworzeniu się ognisk mikroorganizmów, co powodują rozkład tych, które już osiedliły się na danej powierzchni, hamując rozrost kolonii. Najczęściej dzieje się tak na skutek reakcji chemicznej między dodatkiem antybakteryjnym (związkiem chemicznym) a komórką bakterii, która prowadzi do jej rozkładu lub dysfunkcji. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powłoki antybakteryjne można podzielić na dwie główne grupy: tzw. powłoki samoczyszczące oraz farby i lakiery zawierające dodatki antybakteryjne. Pierwsze z nich zawierają katalizator (np. dwutlenek tytanu), który pod wpływem oddziaływania światła inicjuje reakcję powstawania wolnych rodników, czyli atomów lub cząsteczek zawierających niesparowane elektrony. Wolne rodniki utleniają i tym samym rozkładają materiał organiczny powłoki, co powoduje charakterystyczne „łuszczenie się” warstwy wierzchniej. Oddzielone płatki zabierają ze sobą rozwijające się na nich mikroorganizmy, odsłaniając „czystą” warstwę podłoża.
    Drugą grupę powłok antybakteryjnych stanowią produkty zawierające dodatki o właściwościach biobójczych, takie jak biocydy, miedź czy nanocząsteczki srebra. Mogą być one uwalniane stopniowo na powierzchnię powłoki (mówimy wtedy o powłokach o kontrolowanym uwalnianiu substancji czynnej) lub wykazywać działanie biobójcze bezpośrednio w kontakcie z mikroorganizmami przez cały czas istnienia powłoki. Pierwsze są co prawda skuteczne, ale mogą być niebezpieczne w kontakcie ze środowiskiem, a poziom owego zagrożenia zależy bezpośrednio od rodzaju zastosowanego środka biobójczego. Dlatego najnowsze trendy zmierzają w kierunku opracowywania powłok „kontaktowych”, które nie uwalniają substancji do otoczenia, a ich biobójcze działanie wynika bezpośrednio z ich budowy strukturalnej bazującej m.in. na nanocząsteczkach.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Skuteczna powłoka antybakteryjna to taka, która neutralizuje do 99,99% drobnoustrojów.
    Mechanizm działania powłok z dodatkiem jonów srebra.
    Powłoki antybakteryjne mogą być nanoszone także na ekrany dotykowe i monitory, w tym w sektorze medycznym, sklepach i na lotniskach.
    Jony srebra w ostatnim czasie zyskały skokowo na popularności. Nie radzą sobie jednak zbyt dobrze z neutralizacją wirusów.
    Także producenci maszyn dokładają wszelkich starań, aby nadążyć za rozwojem rynku powłok antybakteryjnych. Tu: maszyna do powlekania powierzchni nanocząsteczkami miedzi w technologii rozpylania magnetronowego firmy Kolzer.
    Powłoki antybakteryjne

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...