• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Raport

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  30.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Strona 5 z 6

    Antybakteryjne nie znaczy antywirusowe

    Ostatni przykład jest o tyle symptomatyczny, że zwraca naszą uwagę na rosnący z każdym dniem pandemii trend opracowywania powłok, których działanie skoncentrowane jest nie na zwalczaniu bakterii i grzybów, lecz wirusów, w tym oczywiście SARS-CoV-2. Podstawowym zadaniem tego typu produktów jest neutralizacja wirusów przenoszonych drogą kropelkową na otaczające nas powierzchnie. I choć w niektórych przypadkach mogą one bazować na tych samych środkach czynnych co konwencjonalne powłoki antybakteryjne, są to raczej izolowane przypadki. Zdecydowany faworyt do tytułu najbardziej popularnego środka biobójczego – jony srebra – niezbyt dobrze radzi sobie w roli neutralizatora wirusów. Dużo lepiej wypada tu miedź: jeszcze przed wybuchem pandemii dowiedziono, że po 1 godzinie od inkubacji jest ona w stanie zneutralizować ok. 75% wirusów grypy, a po 6 godzinach jej skuteczność sięga już 99,999%. Badacze poszukują jednak także innych sposobów na zwalczanie wirusów: na liście testowanych środków można znaleźć zarówno konwencjonalne biocydy, jak i związki fotokatalityczne, a nawet chlor i inne składniki detergentów. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeśli przyjrzeć się ofercie rynkowej producentów, większość stawia jednak na miedź: stanowi ona m.in. podstawowy składnik powłoki Cooper Armour firmy Atacamalab oraz najnowszego dziecka Corning Incorporated – dodatku Corning Guardiant, który w przyszłości ma stać się głównym składnikiem farby antywirusowej COOPER ARMOR firmy PPG. Dodatek przeszedł już pozytywnie testy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), które dowiodły, że już niewielkie jego stężenie skutecznie neutralizuje 99,9% wirusów SARS-CoV-2. Co więcej, symulacje jego odporności na szorowanie wykazały taką samą skuteczność po 6 latach ciągłego zmywania detergentami.
    Przykładów takich można by mnożyć bez liku: powstają już preparaty, które można nanosić również na tekstylia – trudny w czyszczeniu, a tym samym bardzo lubiany przez wirusy materiał. Zaś firma CASTUS wprowadziła niedawno na rynek powłokę dedykowaną ekranom dotykowym, dowodząc, że jest ona w stanie usunąć 99% gromadzących się na nich kolonii wirusów. Rywalizacja o tytuł lidera w zwalczaniu koronawirusa trwa jednak także w pokrewnych sektorach rynku: włączyły się do niej również przedsiębiorstwa produkujące urządzenia i maszyny do nanoszenia powłok, takie jak choćby firma Kolzer oferująca maszyny do próżniowego powlekania powierzchni nanocząsteczkami miedzi w technologii rozpylania magnetronowego.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Skuteczna powłoka antybakteryjna to taka, która neutralizuje do 99,99% drobnoustrojów.
    Mechanizm działania powłok z dodatkiem jonów srebra.
    Powłoki antybakteryjne mogą być nanoszone także na ekrany dotykowe i monitory, w tym w sektorze medycznym, sklepach i na lotniskach.
    Jony srebra w ostatnim czasie zyskały skokowo na popularności. Nie radzą sobie jednak zbyt dobrze z neutralizacją wirusów.
    Także producenci maszyn dokładają wszelkich starań, aby nadążyć za rozwojem rynku powłok antybakteryjnych. Tu: maszyna do powlekania powierzchni nanocząsteczkami miedzi w technologii rozpylania magnetronowego firmy Kolzer.
    Powłoki antybakteryjne

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...