• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Raport

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  30.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Powłoki antybakteryjne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale także m.in. w publicznych środkach transportu.

    Strona 6 z 6

    Wyścig wciąż trwa

    Czy w najbliższych latach wyścig ten będzie trwał nadal? Zdaniem Tiffany Huy, pracownika naukowego w zespole ds. materiałów firmy analitycznej Lux Research, nic nie wskazuje na to, aby popyt na powłoki antybakteryjne i antywirusowe miał skończyć się wraz z pandemią koronawirusa. W rozmowie z Coatings World wyjaśnia, że społeczeństwo szybko przyzwyczai się do ich obecności w życiu codziennym i nie będzie widziało powodów, by z nich rezygnować. Co więcej, zostaną one wdrożone nawet tam, gdzie dziś jeszcze są raczej wyjątkiem, np. w przemyśle i logistyce. O ile bowiem w przetwórstwie żywności tego typu powłoki wydają się wręcz oczywistym rozwiązaniem, o tyle np. w przypadku opakowań jednorazowych wciąż stanowią awangardę. Za kilka lat może się to jednak zmienić: przykładem mogą być choćby opakowania transportowe odzieży, które – pokryte powłoką biobójczą – będą przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii w łańcuchu dostaw.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zdaniem Tiffany Huy wraz ze wzrostem zakresu zastosowań zwiększy się także grono producentów oferujących powłoki antybakteryjne. Co ciekawe, na razie prym pod tym względem wiodą małe, innowacyjne firmy, takie jak Allied Bioscience, Livinguard i HeiQ. Duzi gracze skoncentrowali się raczej na udoskonalaniu konwencjonalnych technologii, a jedynie nieliczni poszli naprzód, oferując zupełnie nowe, rewolucyjne rozwiązania. Wszystko wskazuje więc na to, że tym razem to im przyjdzie gonić peleton.

    Ochrona antybakteryjna i samoczyszczenie w jednym

    Greccy naukowcy w ramach projektu AMSCOPPER finansowanego ze środków unijnych dowiedli, że można efektywnie połączyć stop miedzi i nanocząsteczki tlenku tytanu, a tym samym uzyskać powłokę, która nie tylko wykazuje właściwości antybakteryjne i antywirusowe, ale też pod wpływem światła sama się oczyszcza. Badania zakończyły się pełnym sukcesem: osnowa ze stopu miedzi zapewniła powłoce wysoką skuteczność w niszczeniu komórek bakterii, zaś dzięki wykorzystaniu właściwości fotokatalitycznych tlenku tytanu uzyskano efekt „złuszczania się” powłoki, co pozwoliło usunąć pozostałości uśmierconych kolonii. W efekcie produkt uzyskał w testach 100-proc. skuteczność w zwalczaniu typowych infekcji szpitalnych, w tym gronkowca złocistego i pałeczki ropy błękitnej. Powłoka znajdzie zastosowanie m.in. w placówkach opieki zdrowotnej (poręcze łóżek, uchwyty, klamki), ale także w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych i AGD, w hotelach, środkach transportu publicznego i szkołach.

    Agata Świderska
    agata.swiderska@lakiernictwo.net

    GALERIA ZDJĘĆ

    Skuteczna powłoka antybakteryjna to taka, która neutralizuje do 99,99% drobnoustrojów.
    Mechanizm działania powłok z dodatkiem jonów srebra.
    Powłoki antybakteryjne mogą być nanoszone także na ekrany dotykowe i monitory, w tym w sektorze medycznym, sklepach i na lotniskach.
    Jony srebra w ostatnim czasie zyskały skokowo na popularności. Nie radzą sobie jednak zbyt dobrze z neutralizacją wirusów.
    Także producenci maszyn dokładają wszelkich starań, aby nadążyć za rozwojem rynku powłok antybakteryjnych. Tu: maszyna do powlekania powierzchni nanocząsteczkami miedzi w technologii rozpylania magnetronowego firmy Kolzer.
    Powłoki antybakteryjne

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...