• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Raport

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 3

    Odbudowuje się po pandemii COVID-19

    Farby proszkowe są idealnym rozwiązaniem dla wielu segmentów: od zastosowań architektonicznych, przez samochody, po meble i wiele innych. Farby proszkowe chronią wszystkie produkty, jednocześnie nadając im udoskonalony wygląd. Jest to również spory biznes. Szacuje się, że wartość rynku wynosi około 10 do 12 miliardów dolarów. Czasopismo „Coatings World Magazine” pokusiło się o analizę rynku farb proszkowych. 

    Grand View Research (GVR) wycenił rynek farb proszkowych na 11,9 miliarda dolarów w 2020 roku. „Oczekuje się, że wzrost produkcji samochodów i gwałtowny wzrost popytu na urządzenia medyczne będą głównymi czynnikami napędzającymi wzrost rynku w krajach rozwijających się, w tym w Indiach, Chinach, Brazylii i Meksyku” − piszą analitycy GVR. „Ponadto dobre przyjęcie produktu w sektorze meblarskim ze względu na jego doskonałą wydajność, niskie koszty operacyjne, dostępność kolorów i niestandardowe właściwości, takie jak antykorozyjne i antybakteryjne funkcje, będzie stymulować wzrost rynku”. 
    Tymczasem Allied Market Research (AMR) szacuje, że rynek farb proszkowych osiągnie wartość 15 mld USD do 2026 r., ze stałą roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 5,4% w latach 2019–2026, przy czym w branży motoryzacyjnej zbliży się do 20% segmentu. „Farby proszkowe w segmencie aplikacji motoryzacyjnych zajmowały największy udział w 2018 roku i oczekuje się, że utrzymają swoją przewagę” − podali badacze AMR.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Shelley Verdun, menedżer biznesowy ds. farb proszkowych i przemysłowych w PPG, zauważyła, że rynek farb proszkowych ożywia się, a popyt się utrzymuje, przewyższając zarówno poziomy roku 2019, jak i 2020 w większości segmentów rynku. −Problemy związane z łańcuchem dostaw surowców i transportem stanowią przeszkodę, wpływając na rynek, podobnie jak wysoka inflacja surowców w przypadku epoksydów, dodatków, pigmentów i żywic poliestrowych − dodaje Verdun.
    Dave Heflin, wiceprezes ds. powłok przemysłowych w firmie Axalta, uważa, że rynek farb proszkowych dobrze sobie radzi po pandemii COVID-19. − Podobnie jak w innych obszarach naszej działalności, w 2021 roku branża farb proszkowych odzyskuje potemcjał i umacnia się we wszystkich segmentach końcowych − mówi Heflin. − Podczas gdy popyt wzrósł, pojawiła się presja na dostępność i podaż surowców, ale to nie spowolniło zapotrzebowania na farby proszkowe. Biorąc pod uwagę obciążenie różnych firm logistycznych, a także różnych portów na całym świecie, koncentrujemy się na lokalnej produkcji i możliwościach dostaw, aby nadążyć za popytem.
    Verdun zauważa, że farby proszkowe mają przewagę nad farbami ciekłymi na każdym etapie cyklu życia produktu. − Farby proszkowe charakteryzują się zwiększoną trwałością, wyjątkową odpornością na odpryski i ścieranie, niską zawartością LZO i są efektywne kosztowo dzięki wysokiej wydajności transferu i możliwości odzysku − dodaje Verdun. − Z perspektywy aplikatora farby proszkowe oferują niskie koszty wejścia na rynek, niskie wymagania dotyczące środków ochrony osobistej, nie wymagają rozpuszczalnika do czyszczenia i mają minimalny wpływ na środowisko. Ponadto nie występują żadne szczególne wymagania dotyczące magazynowania lub transportu, a w trakcie procesu malowania proszkowego nie powstają żadne odpady niebezpieczne.
    Nie dziwi więc, że wiodący producenci powłok zwiększają swoją obecność w tym segmencie. Na przykład AkzoNobel przejął firmę Stahl Performance Powder Coatings, która oferuje produkty do podłoży wrażliwych na ciepło. Według AkzoNobel technologia ta obejmuje zarówno proszki utwardzane promieniami UV, jak i termicznie przy bardzo niskiej temperaturze (80−100°C), co pozwala na nakładanie farb proszkowych na podłoża wrażliwe na temperaturę, takie jak drewno, MDF, sklejka, tworzywa termoplastyczne i kompozyty. Z myślą o rynku drzewnym AkzoNobel otworzył również nowe centrum badawcze w swoim największym zakładzie farb proszkowych zlokalizowanym w Como we Włoszech. − Oczekuje się, że w szczególności wyraźnie wyróżniająca się technologia UV odnotuje znaczny wzrost i jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję jako kompletnego dostawcy zrównoważonych rozwiązań dla podłoży wrażliwych na ciepło, w szczególności dla naszych klientów z branży farb do drewna − powiedziała Daniela Vlad, dyrektor biznesowy AkzoNobel Powder Coatings. 
    AkzoNobel buduje również wartą 20 milionów euro fabrykę farb proszkowych w swoich zakładach w Chungli na Tajwanie, która, jak informuje firma, jest w pełni zautomatyzowana i będzie miała zrównoważony charakter. − Pandemia COVID-19 przyniosła wiele niepewności na światowych rynkach − powiedział Fred Moreux, dyrektor ds. produkcji na Azję w AkzoNobel, ogłaszając tę decyzję. − Inwestycja w nowy zakład na Tajwanie w tym krytycznym czasie pomoże nam usprawnić nasz łańcuch dostaw, jednocześnie ustanawiając nowy punkt odniesienia w lokalnym przemyśle farb i powłok. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...