• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 3(149)/2024

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Wydarzenia

    5 miesięcy temu  15.07.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Oto jest pytanie – odpowiedź uzyskasz na konferencji 

    Cynkowanie czy malowanie konstrukcji stalowych? – to tytuł kolejnej, X Konferencji Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, która odbędzie się 27−28 sierpnia 2024 r. w Zegrzu pod Warszawą.

    Tytuł, choć nieco przewrotny, nie wprowadza jednak złej rywalizacji pomiędzy przedstawicielami branży cynkowniczej i malarskiej, a raczej dopinguje obie strony do przedstawiania najnowszych osiągnięć w dziedzinie zabezpieczeń antykorozyjnych. Taki temat pojawia się zresztą nie po raz pierwszy w spotkaniach organizowanych przez Polską Izbę Konstrukcji Stalowych i zawsze jest kolejnym krokiem we wspólnym dążeniu do optymalnych rozwiązań dla danych konstrukcji i sytuacji.
    Tematyka tegorocznych prezentacji przygotowanych na tę konferencję jest bardzo różnorodna. Wystąpienia rozpocznie Mateusz Maleta z Biura Projektowego Prochem S.A. w Warszawie. Przedstawiona zostanie rola projektanta w dzisiejszej ochronie antykorozyjnej i zabezpieczeniach pożarowych. Wiemy, że właściwe projektowanie to klucz do sukcesu, zarówno pod względem trwałości chronionego obiektu, a także w aspekcie przebiegu procesu budowlanego i dotrzymania terminów. Sam Prochem S.A. z Warszawy to znane w kraju biuro projektowe o wieloletnim dorobku w zakresie budownictwa przemysłowego, a w szczególności w branży Oil & Gas.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kolejny prelegent to Zygmunt Tyla z Seppeler Ocynkowni Śląsk Sp. z o.o. Podczas jego wykładu dowiemy się, jak przygotować właściwie konstrukcję do cynkowania oraz poznamy przykłady trwałości tego typu zabezpieczeń. 
    Artur Rusin z tej samej ocynkowni opowie o ogniochronności stali cynkowanej. Tematyka ogniochronności konstrukcji będzie się przewijać także w kilku następnych wystąpieniach.
    Skuteczność rozwiązań typu duplex, czyli łączenia cynkowania z malowaniem, przedstawią trzej specjaliści: dr inż. Jacek Sipa z firmy Stockmeier Chemia Sp. z o.o. i S.S.K., dr inż. Adam Talarek z FAM Sp. z o.o. oraz dr inż. Aleksander Iwaniak z Politechniki Śląskiej. Rozwiązania typu duplex faktycznie często są najlepszym wyjściem w trudnych sytuacjach korozyjnych.
    Najczęstsze błędy konstrukcyjne konstrukcji do ocynkowania – to temat kolejnego wystąpienia. Tę interesującą tematykę poruszy Magda Kołak z Polimex Mostostal S.A. i należy oczekiwać ciekawych przykładów, gdyż Polimex Mostostal S.A. posiada olbrzymi dorobek w cynkowaniu konstrukcji stalowych.
    Naukowej rangi wydarzeniu doda wystąpienie prof. dr. hab. inż. Adama Wysockiego, który wygłosi prelekcję nt. wpływu procesów korozyj­nych na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji stalowych. Temat zawsze aktualny i ciekawy, a od profesora oczekujemy dogłębnej analizy tych procesów.
    Na pytanie „Czy z cynkiem nam po drodze? Rola powłoki cynkowej i jej ewentualny wpływ na odporność ogniową konstrukcji stalowych” odpowie Iwona Gajecka z PPG Coatings Poland Sp. z o.o. oraz dr inż. Łukasz Radosiński z Politechniki Wrocławskiej. Mogliśmy już docenić tych prelegentów na konferencji PSK, która odbyła się w kwietniu br.
    Do aktualnego obecnie tematu wież wiatrowych nawiąże w swoim wystąpieniu zatytułowanym  „Długotrwała ochrona antykorozyjna morskich wież wiatrowych” Jerzy Kosior z firmy Jotun Polska Sp. z o.o., gdzie przedstawione zostaną standardy dotyczące antykorozji stosowane w branży offshore oraz wyjątkowo trwałe rozwiązania na bazie doświadczeń firmy Jotun.
    Aneta Kletkiewicz z firmy Baltic Investment TTK będzie kontynuować tematykę ochrony przeciwpożarowej w prelekcji pt. „Znaczenie ochrony antykorozyjnej w systemach ogniochronnych konstrukcji stalowych”.
    Podsumowania wystąpień i wygłoszenia konkluzji nt. wyboru optymalnej technologii zabezpieczenia antykorozyjnego dokona dr inż. Agnieszka Królikowska z IBDiM, znany ekspert, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego oraz konsultant i szkoleniowiec szeroko pojętej branży antykorozyjnej. 
    Miłym akcentem końcowym będzie konkurs z losowaniem nagród, a całości dopełni dyskusja na przedstawione powyżej tematy.
    Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa i liczymy, że jak co roku będą Państwo w pełni usatysfakcjonowani ciekawą tematyką prezentacji oraz przyjazną, ciepłą atmosferą całego spotkania, które umożliwia poznanie nowych trendów w branży, a także daje szanse nawiązania wielu owocnych kontaktów. 

    Jerzy Kosior 
    Polska Izba Konstrukcji Stalowych 
    www.piks.com.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...