Badania nad środkami sieciującymi do farb proszkowych
Podczas III E-Congress Paint Poland nagrodzono Dominikę Czachor-Jadacką za pracę doktorską pt. „Badania nad syntezą środków sieciujących do niskotemperaturowych lakierów proszkowych”. Dodajmy, że pani Dominika jest autorką artykułów z zakresu malowania proszkowego publikowanych w naszym czasopiśmie.
Rozprawa doktorska dotyczy modyfikacji farb i lakierów proszkowych w kierunku obniżenia temperatury utwardzania. Zaproponowane rozwiązanie polegało na opracowaniu nowych środków sieciujących, które umożliwiły otrzymanie produktów niskotemperaturowych.
Farby i lakiery proszkowe określane są jako ekologiczna alternatywa dla ciekłych wyrobów lakierowych, szczególnie rozpuszczalnikowych, ponieważ w przeciwieństwie do nich nie emitują lotnych związków organicznych (LZO).
Obecnie wyzwaniem technologicznym w dziedzinie wyrobów powłokowych proszkowych jest zbyt wysoka temperatura utwardzania standardowych farb i lakierów proszkowych, która uniemożliwia zastosowanie ich do pokrywania podłoży wrażliwych na wysoką temperaturę, takich jak: tworzywa sztuczne, kompozyty, płyty MDF czy drewno.
W ramach prezentowanej pracy opracowano nowe środki sieciujące dedykowane do niskotemperaturowych wyrobów proszkowych oraz utwardzalnych za pomocą promieniowania UV, dokonano ich charakterystyki, a także dobrano skład receptur farb i lakierów oraz warunki ich aplikacji i utwardzania na podłożach o słabej odporności termicznej. W celu rozwiązania problemu związanego z niską gęstością usieciowania produktów komercyjnych w ramach pracy po raz pierwszy do zwiększenia funkcyjności środków sieciujących wykorzystano m.in. surowce pochodzenia naturalnego, tj. glicerynę i ksylitol, zgodnie z obecnym trendem ekologicznym dążącym do zastępowania surowców petrochemicznych.
Dzięki nowym, specjalnie zaprojektowanym środkom sieciującym otrzymano lakiery proszkowe utwardzalne w niskiej temperaturze, tj. 140 oraz 150°C oraz pod wpływem promieniowania UV o dużej gęstości usieciowania i większej hydrofobowości, które z powodzeniem mogą zostać zastosowane do pokrywania podłoży wrażliwych na wysoką temperaturę. Niższa temperatura utwardzania, oprócz poszerzenia możliwości zastosowania produktu, wpływa również korzystnie na oszczędność energii potrzebnej do zapewnienia utwardzenia powłoki, co przy obecnym kryzysie energetycznym jest również bardzo ważnym aspektem ekologicznym i ekonomicznym.
Redakcja
redakcja@lakiernictwo.net
Komentarze (0)