Natura, spokój, harmonia i wakacyjny klimat – tak dziś kształtują się trendy we wzornictwie pomieszczeń przeznaczonych dla starszych pokoleń.
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o potrzebie zwrócenia uwagi na styl dekorowania wnętrz dedykowanych seniorom. Nie powinno to dziwić: wszak społeczeństwa coraz bardziej się starzeją, a nie chcąc oddawać rodziców do domu opieki, musimy przygotować im osobny kąt, w którym będą czuli się dobrze. „Jak w domu” – to sformułowanie nabiera dziś innego znaczenia niż jeszcze dwie dekady temu. Obecne pokolenie 70- czy 80-latków przyzwyczajone jest już do innej estetyki: współczesnego wzornictwa, kolorowych ścian oraz starannie dobranych mebli i dodatków. Jak przygotować im przytulne „gniazdko”?
Zanurzyć się w naturze
Niektórzy seniorzy będą najlepiej czuli się w przestrzeniach przypominających te, które znają, zaś inni będą oczekiwali określonych udogodnień, których nie znajdą we własnym domu. W obu przypadkach kolor ścian i dodatków odgrywa jednak decydującą rolę, kojąc zmysły, relaksując i przywodząc na myśl wakacje w naturze. To właśnie natura ma tu szczególne znaczenie: obowiązkowym elementem wystroju za każdym razem będzie zieleń – głęboka, lekko przytłumiona, przywodząca na myśl las. Warto ją uzupełnić o meble z naturalnego drewna, drewniane podłogi oraz rośliny doniczkowe, które ożywią wnętrze.
Głębokie zielenie zapewniają poczucie ciągłego kontaktu z naturą. Źródło: PPG
Kontakt z matką ziemią
Alternatywą dla zieleni będą kolory ziemi – od beżów po przybrudzone pomarańcze i przytłumione czerwienie. Również i one nawiązują bezpośrednio do natury, ale robią to w bardziej bezpośredni, odważniejszy sposób. A jeśli połączymy je z roślinami zielonymi, otrzymamy unikalny leśno-ziemisty zestaw, który docenią zwłaszcza osoby przyzwyczajone do życia na wsi. Pamiętajmy przy tym, aby wybierać ciepłe, stonowane barwy: intensywne czerwienie nadmiernie pobudzają zmysły i wywołują uczucie niepokoju.
Przytłumione czerwienie i pomarańcze są świetną propozycją dla tych seniorów, którzy chcą poczuć związek z matką ziemią. Źródło: PPG
Kamień i błękit
A gdyby tak pójść w inną stronę? Natura to przecież nie tylko zieleń i brąz, ale także kamień oraz głęboki błękit nieba. Ten ostatni wnosi do wnętrza uczucie spokoju, stymuluje senność, a jednocześnie kojarzy się z nadzieją na lepsze jutro. Jest jednak kolorem zimnym, dlatego najlepiej go zestawić ze miękkimi tekstyliami oraz subtelnymi dodatkami w cieplejszych odcieniach beżu czy piasku pustyni.
Głęboki błękit działa kojąco, zwłaszcza jeśli ocieplimy go miękkimi, subtelnymi dodatkami w cieplejszych odcieniach. Źródło: PPG
Komentarze (0)